Учен от Харвард определи най-лошата година в човешката история

Учен от Харвард определи най-лошата година в човешката история

Последните две години бяха най-лошите в живота на стотици хиляди хора по света. Човечеството бе връхлетяно от пандемия и поредица от метеорологични катаклизми, свидетели сме на политическа нестабилност и войни, на дълбока промяна в начина на живот, която повечето от нас никога не са изпитвали или са си представяли.

Но дали 2020, 2021 и 2022 са най-кошмарните в историята на човечеството?

Не, далеч не са. Те дори не се доближават до кошмара на 536 г., която за историка и археолога от Харвард Майкъл Маккормик е „абсолютно най-лошата година за живот”, пише Big Think

Защо той смята, че 536 г. е толкова лоша? Защо не, да речем, това не е 1918-а – последната година от Първата световна война, когато испанският грип погубва сто милиона души по света. По всички сметки тя трябва е най-ужасната в човешката цивилизация.

1349 г. също претендира да е кошмарна за човечеството. Европа е връхлетяна от чумата. Двадесет милиона - половината от населението ѝ, е отнесено от Черната смърт.  

Годините на Втората световна война също не са от най-леките, Но защо Маккормик избира точно 536-а?!

Всичко започна с изригване на вулкан ...

В началото на 536 г. изригва вулкан в Исландия, както е установено от проучването на швейцарски ледник, извършено от Маккормик и глациолога Пол Майевски от Института по изменение на климата към Университета на Мейн (UM) в Ороно.

Над Европа, Близкия изток и части от Азия настъпва 18-месечен мрак, вследствие на пепелта, изхвърлена от вулкана. Византийският историк Прокопий пише: „защото слънцето излъчваше своята светлина без блясък, както луната, през цялата година“. Според летописеца Слънцето изглеждало така, сякаш е затъмнение.

Касиодор, римски политик от онова време, свидетелства, че Слънцето е със „синкав“ цвят, Луната е без блясък, а „сезоните сякаш са смесени заедно“. Това, което е още по-зловещо, той описва така: „Учудваме се, че не виждаме сенки от телата си по обяд.“

...което води до повсеместен глад...

Тъмните дни са последвани от период на студ. Летните температури падат с 1,5°C до 2,5°C и това поставя началото на най-студеното десетилетие през последните 2300 години, което води до опустошаването на посевите и световен глад, както описва периода списание Science.

...и падането на една империя

През 541 г. бубонната чума значително увеличава бедствията и мизерията в света. Разпространявайки се от римското пристанище Пелузиум в Египет, т. нар. Юстинианова чума причинява смъртта на половината от населението на Източната Римска империя. Това от своя страна ускорява гибелта на империята, пише Маккормик.

Разтърсвана от природни катаклизми, съпроводени от мащабни вулканични изригвания през 540 и 547 г., и опустошението, причинено от чумата, Европа попада в тежка икономическа криза, която продължава век – до 640 г., когато добивът на сребро води до подем.

Това ли е най-зловещият период в историята?

Разбира се, отговорът на този въпрос зависи до голяма степен от това кой сте били и къде сте живели.

Коренните жители на Централна и Южна Америка могат да посочат като такава 1520 г., когато едрата шарка, пренесена от испанците, убива милиони местни хора. До 1600 г. до 90% от населението на Новия свят - около 55 милиона души, е унищожено от различни европейски патогени.

Затова както всичко останало, така и „най-лошата година” се свежда до опита и историческата перспектива.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ