Учени алармират: Нощите изчезват в градовете
Изкуственото осветление става все по-ярко и все повече от година на година, показва ново изследване на нощното небе на Земята, за което разказва в специален материал BBC.
От 2012 до 2016 година общата площ на изкуствено осветените територии на планетата ни са се увеличавали с 2% годишно, сочат данни от проучването. Това сериозно безпокои учените, които алармират, че "загубата на нощта" в много страни носи негативни последствия за човешкото здраве, флората и фауната.
Изследователите са публикували изводите си в списание Science Advances. Те внимателно са проучили данните от спътников радиометър на НАСА - специално разработен уред за замерване на яркостта на осветлението нощем. Снимките, направени от него, показват, че промените в степента на осветеност силно варира в зависимост от конкретните държави.
За периода от 2012 до 2016 година някои от "най-ярко осветените страни в света" като САЩ или Испания са останали без изменения, въпреки замяната на луминисцентните лампи с жълто-оранжеви светодиодни. Но, в много страни в Южна Америка, Африка и Азия нощем е станало значително по-светло. Само при няколко страни - като Йемен и Сирия - е регистрирано намаляване на осветеността, но не заради съзнателно предприети мерки, а заради войните, които се водят в тях, отбелязват учените.
Миналата година Американската медицинска организация официално призна вредоносния ефект от луминисцентните лампи с висока интензивност на осветяване. Асоциацията дори излезе с призив да се минимизира и държи под контрол осветлението с високо съдържание на "синя светлина", тъй като медицински е доказано, че хормонът мелатонин, който подпомага заспиването и добрия сън, е особено чувствителен именно към синята светлина.
Според резултати от други изследвания, публикувани в сп. Nature, изкуствената светлина застрашава нормалния цикъл на опрашването на растенията, тъй като понижава активността на нощните насекоми. Британски учени пък установиха, че дървета в по-ярко осветени населени места цъфтят средно седмица по-рано от дървета, които са в напълно естествена среда. Друго изследване изясни още, че изкуствената светлина оказва съществено влияние и върху поведението на прелетните птици, които летят нощем.
Човечеството се обгражда с ненормално количество светлина, говорим за "светлинно замърсяване", казва Кевин Гастън от Университета в Ексетър. "Колкото по-малко светлина, толкова по-ясно се вижда нощното небе. В Европа вече е трудно да се намери място, където естествената нощна тъмнина на небето не е примесена с изкуствено осветление, с което толкова много сме привикнали вече.", споделя още той.
Парадоксалното е, че хората търсят светлината в по-тъмните часове, за да улесняват зрението си, но си причиняват точно обратното, посочва още ученият. "За човешкото зрение важен е контрастът, а не нивото на осветеност", обяснява той. "Ако намалим нивото на контрансност по улиците, заменяйки ярките лампи с не толкова силно светеши, пак ще можем да поддържаме добра видимост при молка осветеност. Освен това ще се пести и повече енергия. Но, както показват данните, в момента по-скоро се движим в обратната посока", обобщава той.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.