Учени: Арктика може да остане без лед до 2027 г.
Арктика може да остане напълно без лед в рамките на три години до 2027 г., което би било „зловещо събитие“ за планетата, съобщава Daily Mail. Изданието се позовава на изследване на климатолога Селин Хьосе от Университета в Гьотеборг и доцента от Университета в Колорадо Александра Янг.
Минималната площ на морския лед през 2024 г. е 1,65 млн. кв. мили, което е доста под средната стойност за периода 1979-1992 г. от 2,65 млн. кв. мили. Учените са използвали 300 компютърни симулации, които показват, че първият ден без лед в Арктика ще настъпи в рамките на 9 до 20 години, независимо от промените в емисиите на парникови газове.
В същото време девет от 300-те симулации показват, че арктическият морски лед може да се стопи само за три години. Според Хьосе първият ден без лед в Арктика може да окаже значително въздействие върху екосистемата и климата на Земята поради промяната на метеорологичните модели. По-специално, в южната част на Италия се прогнозира екстремният студ за този регион да достигне -20°C, а в Скандинавия може да започнат горски пожари.
Учените уточняват, че изчезването на арктическия лед няма да доведе до значителни промени в морското равнище, тъй като ледът вече е във водата. Но ако след разтопяването на арктическия лед морето се затопли повече, ледниците на сушата ще започнат да се топят, а това ще доведе до повишаване на морското равнище.
В Северния ледовит океан от средата на 90-те години на миналия век се наблюдава значително намаляване на морската ледена покривка. След като достигна абсолютен минимум през септември 2012 г., сезонните вариации в площта на разпространение на ледената покривка се стабилизираха на ново ниво, което е почти една четвърт под средната климатична стойност за периода 1979-2018 г.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.