Учени провериха качеството на хранене за последните 30 години
Качеството на хранене в световен мащаб се е подобрило през последните 30 години, установиха учени от университета Тъфтс, пише Nature Food. Те обаче изброиха и някои глобални грешки, които продължават да са разпространени.
Изследователите са проследили моделите на хранене на възрастни и деца в 185 страни за период от три десетилетия. Те са използвали информация от над 1100 проучвания от Global Nutrition Database. Въз основа на тези данни те оцениха качеството на храненето във всяка страна по скала от 0 до 100, като 0 представлява лошо хранене (прекомерна консумация на захар и преработени меса), а 100 представлява препоръчителния баланс в менюто с присъствие на плодове, зеленчуци, бобови растения/ядки , и пълнозърнести храни.
Повечето държави получават около 40 точки. Само 10 държави с по-малко от 1% от световното население са получили повече от 50 точки. Страните с най-високи показатели в света са Виетнам, Иран, Индонезия и Индия, а с най-ниски - Бразилия, Мексико, САЩ и Египет.
През последните три десетилетия диетите по света бележат леко подобрение. В световен мащаб това представлява скромно, но значително увеличение от 1,5 пункта между 1990 г. и 2018 г. Учените са установили и някои по-големи регионални различия, като здравословните храни стават все по-популярни в Съединените щати, Виетнам, Китай и Иран, а в Танзания, Нигерия и Япония популярността им спада.
Независимо от това, че консумацията на здравословни бобови растения, ядки и зеленчуци без скорбяла се е увеличила с течение на времето, консумацията на нездравословни хранителни продукти като червени и преработени меса, сладки напитки и сол също бележи ръстове.
В световен мащаб жените са по-склонни от мъжете да се придържат към препоръчаните здравословни режими на хранене, а по възрастови групи - по-възрастните следват такива модели по-често от по-младите. В световен мащаб и в повечето региони по-образованите възрастни и децата с по-образовани родители обикновено имат като цяло по-добро качество на хранене. В световен мащаб качеството на храненето също така е по-високо при по-малките деца, но след това се влошава с напредването на възрастта.
Лошото хранене е водеща причина за различни заболявания и е отговорно за 26% от смъртните случаи, които могат да бъдат избегнати в световен мащаб. Информацията, получена от авторите, може да се използва от страните за по-ефективни кампании за обществено здраве.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.