Взривяването на астероид може да охлади Земята и да спре глобалното затопляне
Резултатите от ново изследване, проведено от специалисти от университета в Лунд, Швеция, и музея "Фийлд" в Чикаго, показва, че сблъсък на астероид в Астероидния пояс е довело до настъпването на уникална за планетата ни ледникова епоха преди около 470 милиона години. Това събитие е изпълнило Слънчевата система с прах, който от своя страна частично е спрял достигането на слънчева светлина до Земята.
Самият астероид е бил близо 150-километров, той буквално е бил смазан между Юпитер и Марс.
Сега учените смятат, че ако предизвикат сходно събитие, те биха могли да охладят нашата планета и по този начин да се преборят с глобалното затопляне (в случай че междувременно човечеството не успее да намали емисиите въглероден диоксид, разбира се).
През последното десетилетия специалисти обсъждат най-различни изкуствени методи, посредством които да охладят нашата планета при евентуална голяма климатична катастрофа. Най-новата идея включва "поставянето" на големи колкото изкуствени спътници астероиди в околоземната орбита. По този начин те ще отделят постоянно фин прах и отчасти да блокират слънчевите лъчи. "Това е като да застанеш в центъра на помещение и да нанесеш удар върху пълна с прах торбичка на прахосмукачка, но в по-големи мащаби", поясни ръководителят на изследването Биргер Шмиц.
Източник: Obekti.bg
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Цитат на деня
Цитат на деня |Вашият бизнес расте, но наистина ли напредва?
Маркетинг |На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
На днешната дата |Паралелно преброяване на 95%: Пет партии в парламента, Прогресивна България с пълно мнозинство
Политика |Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Политика |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Политика |Румен Радев: Победихме апатията. Това е победа на надеждата над страха и победа на морала
Политика |Паралелно преброяване на 95%: Пет партии в парламента, Прогресивна България с пълно мнозинство
Политика |Вашият бизнес расте, но наистина ли напредва?
Маркетинг |На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
На днешната дата |Швейцария, Австрия и Великобритания губят туристи заради конфликта в Иран
Туризъм |Служебният премиер Андрей Гюров: В парламента се влиза с идеи, а не с пачки в пояса
Политика |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.