Алибегов: Влязат ли в сила новите covid-мерки, около 700 000 остават без работа
Това отново е частичен локдаун - така председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов коментира предложението на главния държавен здравен инспектор Ангел Кунчев за нови ограничителни мерки във връзка с нарастването на заразените с COVID-19.
Темата беше коментирана на среща в парламента на БСП с туристическия бранш във връзка с актуализацията на държавния бюджет. Алибегов посочи, че се предлага хотелите да обслужват само с румсървиз и работа на заведения на закрито на 50% само срещу предоставяне на ваксинационен паспорт, което, по думите му, е и противоконституционно.
"Ограничаване на 50 процента само за ваксинирани си е чисто затваряне с други думи. Без приет бюджет, без мерки социално-икономически за работещите в тези сектори, ако това се изпълни, което е написал доц. Кунчев, около 700-800 хиляди от утре или не знам от кога е идеята да влезе това в сила, остават без работа", изчисли Алибегов.
Той отбеляза, че нямат право да проверяват лични данни на хората. "Когато дойдете в заведение, ние не можем да установим вашия сертификат, нямаме право да го искаме, дали е истински, не е ли истински, дали сте ваксинирани или не", посочи Алибегов.
Председателят на Българската асоциация на заведенията заяви още, че ако се наложи, ще протестират. "Този път целият туризъм е обединен, и хотелиери, и ресторантьори. Така че ние сме заявили стачна готовност, до два дни ще дадем една обща пресконференция в БТА, но в никакъв случай няма позволим това да се случи отново", допълни той.
Алибегов коментира още, че самият доц. Кунчев се е съгласил на среща с бизнеса и Министерството на здравеопазването, че мярката да се работи само с ваксинирани в заведенията на закрито е неприложима в България в момента при 18% ваксинация, от която повече от 50% на хора на възраст над 70 години и сега го предлага като "пореден пиар ход".
"В момента сме единствената страна в Европа, която не подпомага туристическия бизнес с нищо", каза още Ричард Алибегов.
От туристическия бранш изразиха притеснение, че дори при евентуална актуализация на бюджета няма разписани мерки за хотелиерство и ресторантьорство и като цяло в бюджета няма предвидени пари за антикризисни мерки за затворени или ограничени бизнеси, има само за мярката 60/40, която е за заетите и само когато бизнесът работи.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.