Частичният локдаун даде глътка въздух на екипите на "Спешна помощ"

Частичният локдаун даде глътка въздух на екипите на Спешна помощ

Усеща се леко отслабване на натиска над Спешна помощ след въвеждането на ограничителните мерки. Преди локдауна повикванията са били около 600 за 12-часова смяна. За вторник спешните медици са се отзовали на около 380-400 сигнала. Това обясни в ефира на Нова телевизия говорителят на Спешна помощ Катя Сунгарска. 

По думите й, няма недостиг на автомобили, след като във вторник получиха 10 нови линейки, но продължава да има недостиг на екипи. 

"За съжаление няма как да компенсираме недостига на екипи, защото това е проблем, който съществува от години и няма нищо общо с пандемията. Колегите се разболяват. А преди дни изпратихме и трети колега, който изгуби битката с COVID-19. Медиците, преболедували вируса, веднага се връщат на работа, но не се знае до кога ще издържим", заяви тя. 

"Колеги коментират, че досега в историята на Спешна помощ никога не е имало такъв наплив, естествено е да има забавяне. Полагаме всички усилия и Координационният център COVID от Инфекциозна болница сега е при нас. Ежесекундно се опитваме да поддържаме контакт с болниците, за да се осигуряват легла. Ако на място се откаже прием на пациент, който се извозва с линейка, и има пренасочване към друга болница, това е по-скоро заради изчерпване на легловия ресурс. За съжаление има пневмонии, които дават отрицателен резултат за коронавирус", уточни Сунгарска.  

Тя коментира и снимката, която се разпространи в социалните мрежи на линейка с натоварени зелки, което предизвика буря от коментари. "Това е линейка, която е бракувана по определени технически параметри. Тя се ползва само и единствено за извозване на опасни медицински отпадъци. Това е транспортната линейка на „Спешна помощ” София. В конкретния случай тя превозва подобни отпадъци само за последните 24 часа и затова е толкова натоварена. Линейката е много натоварена всеки ден. Сигнализацията й е запазена, защото линейката е длъжна да сигнализира, че превозва опасни отпадъци и останалите водачи на пътя трябва да се пазят. Пакетите към вратата на линейката не са зеленчуци и съвсем ясно се вижда щампата, обозначаваща опасни биологични отпадъци", посочи Сунгарска.

По думите й в опасните медицински отпадъци попадат защитни облекла, спринцовки и ампули друг специфичен боклук. "Линейката е заснета  на път към екарисажа на Александровска болница", заяви говорителят на "Спешна помощ" - София. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ