Чуждестранните работници в Япония достигнаха 1 милион

Чуждестранните работници в Япония достигнаха 1 милион

Броят на чуждестранните работници в Япония за първи път е прехвърлил 1 милион души през миналата година. Японските работници не достигат, за да попълнят свободните работни места, информира Ройтерс.

Малко над 1 милиона чужденци от страни като Китай и Виетнам са работили в Япония към месец октомври, съобщи Министерството на труда на страната. Това е с близо 20% повече спрямо предходната година и е нов рекорд за четвърта поредна година.

Данните сочат, че Япония все по-често набира работници от чужбина, за да попълни недостига на работна ръка, въпреки нежеланието й да приема чужденци. Тя се сблъсква с най-тежкия си срив на трудовия пазар след 1991 г. на фона на намаляващо и застаряващо население. Това накара Международният валутен фонд да призове страната да приеме чуждестранни работници, за да насърчи икономическия растеж.

Премиерът Шиндзо Абе посочи, че жените и по-възрастните хора трябва да бъдат включени по-активно на пазара на труда, преди да бъдат приемани имигранти. Различни институции се опитват да намерят начини да бъдат приети повече чуждестранни работници, без това да се нарича "имиграция".

Недостигът на работна ръка е особено голям в строителството, където търсенето скочи, заради подготовката за олимпийските игри в Токио през 2020 година, както и заради възстановяването след земетресението и цунамито от 2011 година.

Над 41 000 чужденци работят в строителството, по данни към октомври миналата година, спрямо около 29 000 предходната година. През ноември работните места за изграждането на стоманени конструкции са били с 8 пъти повече от работниците, сочат други правителствени данни.

Работниците от Китай са били над 30 на сто от чуждестранната работна сила, което е увеличение с 6,9%, спрямо предходната година. Виетнамците са на второ място, като те представляват 16% от чуждестранните работници, но техният брой се е увеличил с 50 на сто спрямо предходната година.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ