До 30 юни решаваме дали да преместим партидата за втора пенсия в НОИ

До 30 юни решаваме дали да преместим партидата за втора пенсия в НОИ

До 30 юни решаваме дали да преместим партидата за втора пенсия в НОИ

Пенсионно-осигурителните дружества имат необходимата информация, за да изчислят потенциалната втора пенсия на клиентите си, независимо какъв избор направят те - да я получат еднократно, срочно или пожизнено. Това се казва в позиция на Комисията за финансов надзор, изпратена във връзка с наближаващия срок за лицата, на които им остава по-малко от 5 години до пенсиониране. Те трябва да решат до 30 юни дали да преместят партидата си в НОИ, или да получават втора пенсия.

В Кодекса за социално осигуряване (КСО) са посочени видовете пенсионни продукти и задълженията на пенсионно-осигурителните дружества във връзка с изплащането и гаранциите за тях. Определянето на размера на допълнителната пожизнена пенсия за старост от универсалните пенсионни фондове е регламентиран на законово ниво и се определя въз основа на следните 3 компонента: средствата по индивидуалната партида на осигуреното лице, таблицата за смъртност и средна продължителност на предстоящия живот и техническия лихвен процент. 

Информацията за натрупванията по индивидуалните партиди на осигурените в универсалните пенсионни фондове лица се води от пенсионно-осигурителните дружества. Осигуреното лице има право да получи по всяко време информация за моментното състояние на натрупаните средства по своята индивидуална партида. Независимо от избрания вид плащане – еднократно, срочно или пожизнено, за определянето му се вземат предвид всички средства по индивидуалната партида на лицето към момента на сключване на пенсионния договор. 

Таблицата за смъртност и средна продължителност на предстоящия живот на Националния статистически институт представлява публично достъпна информация, налична на електронната страница на института и се актуализира спрямо календара за статистическа информация. Използването на единна таблица за смъртност и изчисляването на пенсиите от универсалните пенсионни фондове посредством единни формули осигуряват еднакъв начин на изчисляването на пенсиите на всички лица, независимо от фонда, в който се осигуряват. 

При изчисляването на размера на пенсиите се използва технически лихвен процент, който отразява очакванията за доходността от инвестиране на средствата на пенсионерите. Конкретният му размер се определя от всяко пенсионноосигурително дружество при спазване на предвидените нормативни изисквания.

Лицата, на които до 30 юни 2021 г. включително остават по-малко от 5 години до навършване на пенсионна възрастта и на които не е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст, могат еднократно, в срок до 30 юни 2021 г., да упражнят правото на избор за промяна на осигуряването им от универсален пенсионен фонд в държавното обществено осигуряване. 

От 1 януари 2022 г. действат други срокове за упражняване на това право:

  • от 1 януари 2022 г. до 31 декември 2025 г. – не по-късно от 1 година преди възрастта по чл. 68, ал. 1;
  • от 1 януари 2026 г. до 31 декември 2030 г. – не по-късно от 2 години преди възрастта по чл. 68, ал. 1;
  • от 1 януари 2031 г. до 31 декември 2035 г. – не по-късно от 3 години преди възрастта по чл. 68, ал. 1;
  • от 1 януари 2036 г. до 31 декември 2037 г. – не по-късно от 4 години преди възрастта по чл. 68, ал. 1;
  • след 1 януари 2038 г. – не по-късно от 5 години преди възрастта по чл. 68, ал. 1 
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ