Как Швейцария разреши проблема с боклука

Как Швейцария разреши проблема с боклука

Швейцария е страна, която поддържа безупречна чистота. Тук изхвърлянето на отпадъците е философия, отведена до истинско съвършенство. Швейцарците са свикнали да сортират всичко, което на практика би могло да се сортира.

През 80-те години на 20. век страната е била изправена на прага на екологична катастрофа. Всички реки и езера са били замърсени с фосфати и нитрати. Почвата е била изложена на тежки метали. Хората са генерирали огромно количество боклук всеки месец. Швейцария осъзнава, че има проблем и че трябва да бъдат взети незабавни мерки.

Най-ефективният метод се оказва сортирането на боклука по различни категории. В сила влизат нови правила. Изключения няма. Всеки е трябвало да хвърля отпадъците в обособени контейнери.

Така например, за да изхвърлят пакетче от чай, трябва да направят следното – етикетът отива в кошчето за твърд картон, а самата торбичка – в това за хартиите. Тъй като рециклирането на картон е по-скъпо, хартията се обработва отделно от него. Листата от чай пък попадат в контейнер за органични отпадъци, а кламерът от телбод трябва да попадне при отпадъчните метали. Дори за самия конец е предвидено специално място. Може и да ви се струва като шега, но не е. И всички, които не следват правилата, подлежат на глоба.

В резултат на това всеки ден в Швейцария се рециклира следното:

- 70 процента от използваната в страната хартия.

- Огромно количество от картона.

- Батериите. 60 процента от всички продавани батерии в страната се връщат за рециклиране. Никой не ги изхвърля в кошчето.

- Стъкло. 90 процента от бутилките в страната се рециклират. В това отношение Швейцария е един от лидерите. Нещо повече – местните жители трябва да отстраняват капачките и да сортират бутилките в зависимост от цвета на стъклото.

 - Пластмасови бутилки – 71 процента от тях се рециклират.

- Метални контейнери. Първо трябва да бъдат пресирани със специална магнитна преса. 70 процента от тях се рециклират.

- Алуминиеви контейнери. Отделят се от металните. 90 процента от тях се рециклират.

- Трупове на животни. Забранено е да погребвате сами домашните си любимци. Подлежите на глоба.

- Растително масло.

Прочетете целия материал на сайта на Obekti.bg.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ