Евростат: Само 10% от българите спортуват
Едва около 10% от българите или почти 1 от всеки 10 спортуват активно поне два часа в седмицата, показват проучване на Евростат за нагласата на европейците към спортни занимания през миналата година. Средният показател за ЕС-28 е около 40%, или почти 4 от всеки 10 европейци, които са спортували активно, отчита европейската статистика.
По този показател зад българите са само румънците - там едва около 7% се занимават активно със спорт. За сравнение: в Дания спортуват 80 % от жителите. Над 50% са спортуващите във Финландия, Норвегия, Исландия, Швеция и Германия (между 60 и 80%).
В съседна Гърция спортуващите надхвърлят 20%, но в Турция са почти толкова мързеливи, колкото и в Румъния - едва 7% от южните ни съседи са били активни в спорта.
Проучването отчита също, че местните власти могат да направят повече за насърчаване на физическата активност на гражданите в ЕС. Около 60% от анкетираните европейци смятат, че местните спортни клубове и други организации осигуряват достатъчно възможности за това, но според около 40% местните власти не правят достатъчно за практикуването на спорта сред европейците.
Физическата активност е един от дузината компоненти, по които се определя самооценката на здравето от европейците, отчитат данните на Евростат. По този показател страната ни е на границата на средната самооценка за ЕС-28 - около 70% от европейците се самоопределят в добро или много добро здраве. Също около 70% от сънародниците ни се самоопределят с много добро или добро здраве, докато само 10% са посочили, че здравето им е много лошо или лошо.
В компонента "самооценка на здравето" в ЕС преобладават страните, в които активно се спортува - Ирландия, Дания, Холандия и Швеция - над 80% от гражданите там се самоопределят в отлично или добро здраве. Най-ниска самооценка на здравето си имат представителите на трите балтийски републики - Литва, Латвия и Естония, както и жителите на Хърватия, Португалия и Унгария - около 50%.
Данните от анализа потвърждават необходимостта от мерки за насърчаване на повече хора да спортуват и да бъдат физически активни във всекидневието си, тъй като това е изключително важно не само от гледна точка на здравето, благосъстоянието и интеграцията на хората, но и заради значителните икономически разходи, дължащи се на липсата на физическа активност, отчита Евростат.
Източник: БТА
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.