Ако изборите бяха днес...
ГЕРБ запазва все още позиции на първа политическа сила, макар и с отлив в сравнение с парламентарните избори на 4 април, а "Има такъв народ" диша "във врата й". Това сочи ново социологическо изследване на Галъп Интернешънъл. То показва моментна снимка на електоралните нагласи на базата на данни от редовното независимо изследване на "Галъп интернешънъл болкан", проведено "лице в лице" с таблети между 7 и 14 май сред 812 пълнолетни българи. И така, ако изборите бяха днес, ГЕРБ биха разчитали на 22,8 на сто от гласовете, като тепърва ще се види дали и доколко влияе евентуална нова коалиция със СДС (с десети от процента), "Има такъв народ" има подкрепата на 20,1 на сто, а БСП - на 16,1%.
"Демократична България" би получила 11,6 на сто, ДПС - 11,2%, "Изправи се! Мутри, вън!" - 5,6%, ВМРО - 3,1%, партията на Васил Божков - 2,8%, "Възраждане" - 2,6%, "Воля" - 1,4%. Общо, 2,7 на сто са за други партии, които имат под процент заявена електорална подкрепа - сред тях с отличими стойности са "Атака", НФСБ, "Републиканци за България", АБВ, формацията на Минчо Христов, КОД и др.
57,9 на сто от всички запитани казват, че със сигурност биха гласували в изборите на 11 юли. 16,7 на сто казват, че вероятно ще гласуват, а 8,3% - че вероятно няма да гласуват. 13,7 на сто казват, че със сигурност няма да гласуват. Има и малък дял, които не успяват да отговорят. Тепърва ще става ясно каква активност за изборите се очертава - при излизането на официалните избирателни списъци, уточняват анализаторите.
[[{"fid":"374160","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":633,"width":1024,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Ситуацията, като цяло, остава непредвидима, затова на този етап не е съвсем коректно да се конкретизира формула за брой потенциално влизащи в парламента формации, текат и коалиционни преговори, посочват от "Галъп".
Водещите преговори формации като ВМРО, "Воля", НФСБ, "Атака" и т.н., явно имат възможност за сумарен резултат от близо 5 на сто - макар автоматичното сумиране да не е винаги най-удачен подход в политическите изследвания, обясняват анализаторите.
Те поясняват, че това е картината на електоралните нагласи към този момент, тя е "моментна снимка" и няма как да е прогноза за изборен резултат. Снимката няма как дословно да отчете потенциални коалиции, като например ГЕРБ-СДС, обединение на националистически формации, други обединения и т.н. , посочват от "Галъп". Оттам уточняват, че минимален процент биха гласували с "Не подкрепям никого".
*Методология: Моментна снимка на електоралните нагласи на базата на данни от редовното независимо изследване на "Галъп интернешънъл болкан", проведено "лице в лице" с таблети между 7 и 14 май сред 812 пълнолетни българи. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Абсолютната максимална грешка е ±3,5% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 55 хиляди души.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.