Гешев няма да се яви в парламентарната комисия за разследване на полицейското насилие
Главният прокурор Иван Гешев няма да се яви днес на изслушване във временната парламентарна комисия на Николай Хаджигенов, става ясно от съобщение на прокуратурата до медиите. Комисията беше специално сформирана за разследване на полицейското насилие срещу протестиращи граждани и за разследване на факти и обстоятелства, свързани с прилагане на специални разузнавателни средства спрямо протестиращи граждани и опозиционни лидери и членове на политически партии от опозицията.
Гешев беше призован "да присъства и да вземе участие" в заседанието в комисията от нейния председател Николай Хаджигенов, след решение на комисията. От главния прокурор беше поискано и да предостави на комисията "всички данни за образувани досъдебни производства срещу протестиращи граждани", материали от конкретни досъдебни производства, наблюдавани от Специализираната прокуратура, включително събрани чрез специални разузнавателни средства и класифицирани по съответния ред.
"Явяването на главния прокурор във Временната комисия с така очертания предмет би представлявало нарушение на Конституцията на Република България", посочват от прокуратурата.
В съобщението се казва още, че според решение на Конституционния съд от 6 юни 2017 г. "Народното събрание не може да изисква от главния прокурор доклад относно дейността на прокуратурата по конкретно наказателно производство". Народното събрание обаче гласува на извънредното си заседание вчера главният прокурор да изготви до 20 август и представи доклад за действията на прокуратурата по случая с полицейско насилие над протестиращи от 10 юли миналата година.
В прокуратурата не се води статистика по посочения в писмото на народния представител Николай Хаджигенов признак "досъдебни производства срещу протестиращи граждани" и не би могло да се предостави такава информация. Събирането и обобщаването на информация по подобни признаци би представлявало нарушение на конституционно признатите права на българските граждани, заявяват от прокуратурата.
Също така отбелязват, че разгласяването на материали от разследването e забранено и попада под наказателна отговорност, а даването на информация по конкретното дело е от компетентността единствено на наблюдаващия прокурор. Като допълват, че според Конституционния съд е недопустим парламентарен контрол върху дейността на отделните магистрати и по отделни дела.
"Прокуратурата на Република България винаги е изпълнявала и ще изпълнява задълженията, възложени от Конституцията и законите на страната. Главният прокурор потвърждава готовността си за сътрудничество с Народното събрание като върховен орган на държавната власт, който изразява волята на народа и неговия суверенитет, воден от разбирането, че разделението на властите не е пречка за взаимодействие и съгласувано функциониране в рамките на конституционно установения баланс", се уточнява от прокуратурата.
Междувременно, малко след сформирането на постоянните парламентарни комисии днес новоизбраният председател на правната комисия Андрей Михайлов изпрати нова покана до главния прокурор да се яви на нейно заседание за обсъждане с дейностите на прокуратурата и разследващите органи във връзка с полицейското насилие срещу протестиращи граждани.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.