Година след отравянето на Навални Русия още иска доказателства

ЕС

Москва продължава да търси доказателства година след атаката над руския дисидент Алексей Навални в Сибир, като обвини западните държави, и по-специално Германия, в клеветническа кампания, пише ДПА.

В свое изявление външното министерство на Русия отново поиска данни, потвърждаващи, че опозиционерът наистина е бил отровен с невропаралитичния агент „Новичок“. Според ведомството Германия и съюзниците ѝ преди година са подготвили провокация, която да дискредитира Русия пред очите на световната общност.

„Някои западни държави директно, както и с използването на информационни ресурси… постоянно използват Навални и обкръжението му за изграждане на имиджа на организационния център на демократичното протестно движение в Русия“, посочват от външното министерство, цитирани от ТАСС.

На 20 август 2020 г., по време на вътрешен полет от сибирския град Томск, Навални изпадна в кома, което наложи аварийно кацане на самолета, с който пътуваше, в Омск. Хоспитализиран е в местната болница, но след настояване от страна на съпругата му бе преместен в берлинската клиника „Шарите“, където в началото на септември отново дойде в съзнание.

Междувременно обаче две независими лаборатории във Франция и Швеция потвърдиха, че става дума за отравяне с „Новичок“. Докато Русия отрича да има общо, Навални и екипът му предоставиха редица изследвания и документи, доказващи обратното.

Противникът на Путин се възстанови и се върна в родната си държава в средата на януари. Още на летището обаче беше арестуван, а след това и осъден на две години и половина затвор заради нарушаване на условна присъда от съдебен процес за измама, проведен през 2014 година. В момента излежава присъдата в наказателна колония.

В утрешния ден германският канцлер Ангела Меркел и руският президент Владимир Путин ще се срещнат в Кремъл.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 11 май. Ден на Св. св. Кирил и Методий
Седемтте чудеса на света: Археолози откриха на морското дъно 80-тонни камъни от Александрийския фар
Звездите за бизнеса от 11 до 17 май: Умерен риск, разумни инвестиции и по-малко импулсивни решения
Грешката при опаковането, която повечето основатели на потребителски стоки правят
Цитат на деня
Американски сенатор: Запасите на САЩ от боеприпаси и ракети са тежко изчерпани
Рядка комета е видима от Земята за първи път от 170 000 години
Великобритания и Франция свикват среща за възстановяване на корабоплаването през Ормузкия проток