Икономическите мерки на МВФ застрашават здравето на децата в бедните страни

Икономическите мерки на МВФ застрашават здравето на децата в бедните страни

Програмите за строги икономии на Международния валутен фонд (МВФ) в бедните страни могат да отслабят възможностите на някои родители да гарантират добро здраве на децата си, сочат заключенията на научно изследване. То бе публикувано вчера, а изводите му веднага бяха оспорени от Фонда, информира Франс прес.

Направено от шест университета, това проучване, отпечатано в американското списание "Просийдингс ъв дъ Нешънъл академи ъв сайънс", допълва многобройни публикации за възможните вреди от бюджетната праволинейност, проповядвана от МВФ в страните от Юга.

Авторите на изследването са събрали данни от 67 страни през първото десетилетие на века, които не откриват пряката връзка между влошаването на показателите за здравето и плановете на МВФ, който предоставя кредити на държавите в замяна на програми за оздравяване на техните държавни финанси.

При все това обаче са констатирани "противоречиви ефекти", които дейността на Фонда вероятно упражнява върху детското здраве.

Намесите на МВФ целят да се засили икономическата стабилност, а това има благоприятни последици за населението. В същото време обаче мерките за строги икономии, налагани от МВФ, намаляват защитата на детското здраве, ограничавайки възможностите на родителите да получат добро образование, пишат авторите, които са преподаватели в Кембридж и Оксфорд във Великобритания.

Пред АФП представител на МВФ разкритикува проучването, отбелязвайки, че то не успява "много ясно" да установи причинна връзка между плановете за подпомагане и детското здраве.

Според международната финансова институция изследователите правят погрешното заключение, че разходите за образование намаляват в страните, които получават финансиране от МВФ, с отрицателни последици за детското здраве.

"Нашите анализи сочат, че държавните разходи в образованието значително са се увеличили в страните с ниски доходи, прилагайки програми, подкрепяни от Фонда", подчерта говорителка на МВФ.

Атакувана и в други университетски изследвания, международната финансова институция редовно оспорва тезата, че нейните планове за оказване на помощ имат отрицателно въздействие върху здравето на обществата в тези страни.

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ