Марияна Николова: Алтернативата за туризма е антигенният тест 

Марияна Николова: Алтернативата за туризма е антигенният тест 

PCR-тестовете са гаранция за това, че в страната влизат хора, които не са болни. Антигенните тестове са приравнени към PCR и това е една алтернатива за туризма. Това обясни в ефира на Нова телевизия вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова. 

"Мога да ви уверя, че бизнесът спазва мерките. Аз правя внезапни посещения, за да съм сигурна, че хората могат да бъдат спокойни, посещавайки тези места. Предложихме с писмо до здравния министър и Националния ваксинационен щаб работещите в туризма да бъдат ваксинирани приоритетно", добави тя. 

На въпрос възможно ли е заведенията на 1 март да не отворят, тя коментира: "В постоянен диалог сме с моите колеги в правителството и с министър Ангелов. Виждаме трендът на бройките. Ако не се спазват мерките и няма дисциплина, всичко е възможно. Има цял месец, надявам се да не се увеличават случаите и да могат заведенията да отворят. В последните дни сме в червената зона. Призовавам нашите сънародници към самодисциплина, за да може да се облекчат мерките. Анализът го правят лекарите и здравните власти. Всеки бранш е приоритетен и бизнесът трябва да работи, но трябва да има баланс. Важни са животът и здравето на хората. Трябва да сме дисциплинирани, защото каквито и мерки да въведем, важно е хората да ги спазват, защото трябва да излезем от тази ситуация с този вирус". 

Министърът на туризма коментира и помощите за бизнеса. "Помощите са зависими от административни правила и процедури. В държавната администрация хората работят в условията на пандемия, но ние правим всичко възможно да разгледаме всички заявления и да разплатим средствата. Във всички случаи държавната администрация трябва да работи така, че хората да получат навременна помощ", каза Николова.

От думите й стана ясно, че по социално-икономическите мерки на правителството в помощ на бизнеса досега са изплатени над 1 млрд. лв. и още 400 млн. лв. ще достигнат до хората. Общо над 2 млрд. лв. е целият пакет на подкрепата, но отпускането на средствата зависи от строги правила по нотификация от Европейската комисия, от административния капацитет и много други фактори. Според нея обаче в туризма не са изключени фалити. 

Николова спорели за идеята популярните ни изпълнители да рекламират България като четирисезонна дестинация. "Говорим за един тренд на реклама чрез музикалния бранш. Цифровизацията е много важна за туризма и чрез социалните медии достигнахме до много хора. Имаме заявка от музикалния бранш. Всеки, който иска да се срещне с мен, е добре дошъл", посочи Николова. 

Относно ваксинационните паспорти за туристи, Николова заяви: "Няма единно решение в Европа по отношение на ваксинационните паспорти. Разбира се ваксинацията е в голяма помощ на туризма, защото тя дава едно спокойствие. Това обаче е доброволен акт и ние не можем да задължим хората. Аз бих препоръчала на хората от бранша да го направят. На този етап няма решение влизането в страната да бъде позволен само за ваксинирани срещу COVID-19. Има опция лицата, които са ваксинирани, да се следят с регистър, за да има спокойствие за туристите, които влизат в България".

Министърът на туризма коментира и демографската криза у нас. "В продължение на 30 години ние имаме отрицателен тренд по отношение на демографията и прираста на населението. В настоящата пандемия ситуацията е още по-сложна. Около 121 хиляди души обаче се завърнаха при своите семейства в България в разгара на тази криза. Има тренд към завръщане на нашо сънародници в България. Тенденцията е да се залагат редица мерки, които са в социалната сфера. Младите семейства трябва да бъдат стимулирани да имат повече деца и все повече българия да остават в страната“, каза още Николова. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ