Министър Денков обясни кога ще се върнат големите ученици в клас

Министър Денков обясни кога ще се върнат големите ученици в клас

Връщаме учениците в клас, когато заболеваемостта спадне под 250 на 100 000 население. Ако спрем тестовете, ще изпаднем в ситуацията от след 15 септември - ще се изправим пред епидемичен взрив и ще трябва отново да затворим училищата. Това заяви образователният министър акад. Николай Денков, който гостува в рубриката „Властта говори! Открито", излъчвана на Фейсбук страницата на Министерския съвет. 

По думите му, малко повече от половината от учениците от 1 до 4  клас вече са върнати в клас чрез тестването. 3 милиона са поръчаните щадящи тестове, но все още не е доставена цялата бройка. Това е причината децата от 5 до 12 клас да продължават да учат онлайн. 

"До момента са поръчани близо 3 млн. теста. От тях са пристигнали  851 000. Очевидно проблемът е, че в България няма тестове от този тип, който родителите предпочитат. Имаме тестове за малките ученици до края на следващата седмица, както и средства за тестване до края на коледната ваканция. Големият проблем е кога ще получим тестове за по-големите ученици", каза Денков. Той добави, че когато пристигнат тестовете, ще ги разпределят за 24 часа, а родителите ще бъдат уведомени 2 дни по-рано.  

Дали ще бъдат осигурени средства за безплатно масово тестване за следващата година зависи от разпределението на парите в Бюджет 2022, каза още Денков. Той обясни, че има забавяне на разпределянето на допълнителните 15 милиона лева за училищата, които служебният кабинет гласува. Парите са предназначени за допълнителни разходи, наложени от пандемията, както и за осигуряване на безплатно тестване на училищния персонал. До няколко дни средствата ще бъдат преведени към общините, а оттам и към училищата, уточни той.

Денков е обсъдил със здравния министър възможността за големите ученици да се въведе друг тип тест и така да се облекчи натискът върху фирмите. "С него се взима проба от носа, самите ученици ще си я взимат. Пробата се взима от началото на носа, не се бърка навътре. В Австрия бяха показани видеа, в които такива тестове използват малките ученици. 

В България вече имаме около 6% ваксинирани деца, около 4% преболедували. Над 45% са ваксинираните учители. Но вирусолозите предупреждават, че може да се появи щам, който е по-опасен от "Делта" варианта. Трябва да се подготвим и за нова вълна", предупреди Денков. 

Образователният министър обясни и защо тестването се прави два пъти в седмицата: ако детето се е заразило в събота, то няма да заразява другите деца в понеделник. Болестта обаче ще се е развила в сряда и то ще заразява околните. Затова се правят тестове два пъти седмично. По думите му, има графика, която сочи, че заболеваемостта във възрастта от 0 до 6 години е почти константна. Най-висока била заболеваемостта при децата, които са в училище. 

Той напомни, че паралелките няма да бъдат карантинирани при положителен резултат от бързите тестове в клас. Карантина ще се налага само, ако този резултат бъде потвърден в лаборатория от PCR или антигенен тест. 

Според него проблемите при онлайн обучението не са в ниското качество, а по-скоро в заседяването на децата и липсата на срещи с другите ученици. Затова от МОН се опитвали да направят всичко възможно да върнат децата в клас.

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ