Над 40% от пушачите искат, но не могат да се откажат от вредния навик. Какъв е изходът?

Над 40% от пушачите искат, но не могат да се откажат от вредния навик. Какъв е изходът?

Цигарите убиват над 6 млн. души всяка година по света. Сърдечно-съдовата смъртност е сред водещите фактори за тази черна статистика като доказано тя е с 60% по-висока при пушачите над 35 годишна възраст. Употребата на цигари е сред най-честите причинители на коронарна и исхемична болест на сърцето и тежки мозъчно-съдови болести и инсулти. Такива данни представи унгарският кардиолог д-р Емил Толди-Шедел, председател на Медицинското общество за намаляване на вредата в Унгария и генерален директор на болница “Св. Ференц” в Будапеща по време на 2-ра Международна медийна среща за намаляване на вредата от тютюна, която събра учени и медии от над 30 държави от няколко континента. Събитието се организира хибридно на 28 септември от Арбилис и предшества X Научно-практична конференция „От науката до леглото на болния. Новите реалности в условията на пандемията.“, която ще се състои от 30 септември до 3 октомври  в Несебър.

Редовното тютюнопушете уврежда съдовата система, тъй като води до увеличаване на нивата на лошия холестерол средно с 3% над норматата. Кръвното налягане при дългогодишни пушачи пък е средно с 5 живачни милилметра по-високо, посочи още унгарс д-р Емил Толди-Шелди.

Какъв е изходът?

"Спрете цигарите" е най-добрата и достъпна превенция, категорични са  специалистите. Известни са обаче статистики, според които над 60% от пациентите с диагностицирана коронарна болест на сърцето все пак продължават да пушат, правят го и 70% от пушачите с исхемична болест на сърцето. Факт, отново потвърден от научни изследвания е, че около 42 до 50% от пациентите искат завинаги да скъсат с опасния навик,  но не успяват заради развитата вече силна зависимост към никотина.  Затова за тях трябва да се помисли и да им се предложи да преминат на бездимни алтернативи с намалена вреда. В момента такива алтернативи са електронните цигари с никотинова течност и бездимните устройства с нагряване на тютюн.  В дима от една традиционна цигара има над 7000 вредни вещества, от които 100 са доказано канцерогенни. За сравнение, в алтернативните устройства с нагряване на тютюн те са значително по-малко, като концентрациите са намалени до 95%, бяха единодушни представителите на научната общност от няколко държави, участващи в събитието.

Намаляването на вредата по дефиниция най-общо е свързано с намаляване на токсичността при прием на даден продукт, обяснява австрийският доктор по белодробни болести, проф. Волфганг Поп от медицинския център “Дьоблинг” във Виена. Хората са устроени така, че се пристрастяват към едно или друго. Затова забраната на вредните навици за тях не е решение, а е важно да има и други алтернативни възможности, които са свързани с редукция на рисковете за здравето, убеден е той.

Около 60% от пушачите искат да спрат цигарите след преживян сърдечно- съдов инцидент, но така и не успяват да го направят, тъй като са силно пристрастени, разказа той. Затова и реална стъпка за помощ е предлагане на алтернативи, които намаляват рисковете като бездимните продукти. Интересен пример в това отношение е Швеция, където пушачите са едва около 8% от населението, тъй като там е разрешен и широко разпространен шведският снус - тютюн за орална употреба. Това вероятни е и причината в Швеция смъртността от белодробни болести да е рекордно много ниска.

33% от населението в глобален план е изложено на рискове от смъртоносни заболявания заради тютюнопушене, съобщи и руският кардиолог проф. Виктор Гуревич от Медицинския факултет на Държавния университет в Санкт Петербург. Честотата на инфаркти е над 3 пъти по-висока при пушачите, които пушат около кутия и половина цигари на ден. Той също смята, че пренасочването на стратегиите за борба с тютюнопушенето къв подхода за намаляване на вредата от тютюна ще има по-голям практичен ефект от всякакви забрани и ограничения. Американската агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA) през 2020 г. издаде решение със заключението, че пълното преминаване от конвенционални цигари към системата за нагряване на тютюн IQOS води до намалено образуване на вредни и потенциално вредни вещества и намалено излагане на организма, отбеляза той.

Много е сложно да се справяме с пороците, особено когато са свързани с могъщите лостове на мозъчните центрове за удоволствие, казва и проф. Георги Момеков, председател на УС на Българското научно дружество по фармация. "Цигарата, както знаете е една ходеща химична колба, по-точно ходещ алхимически реактор с над 7500 вредни вещества. Удоволствието при пушачите идва главно от никотина, който е пристрастяващ, така че, пушачът има нужда от никотин, но не и от всички останали, съпътстващи вредни отровни вещества, които се образуват в цигарения дим при горенето на тютюна. Никотинът е вторият най-популярен наркотик в света, а пушенето на цигари е най-вредният начин за доставяне на никотин.", обясни той.  Намаляването на вредата от тютюнопушенето трябва да има не само индивидуален, но и цялостен ефект за обществото, което означава, че трябва да се търсят прагматични подходи, а не просто да се въвежда пакет от мерки и политики, коментира проф. Момеков. Замяната на голяма част от популацията на пушачи с такива, които използват бездимнни алтернативи има пълният потенциал да постигне точно такъв ефект за общественото здраве, допълни той.

Възприемането на подхода за намаляване на вредата е и официалното становище на научната общност у нас, въз основа на което е започнало изработване на  стратегия за борба с тютюнопушенето на национално ниво, стана ясно в края на международната медийна среща.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ