Нова теория: Амелия Еърхарт е починала в плен на Япония

Нова теория: Амелия Еърхарт е починала в плен на Япония

Новооткрита снимка дава причина да се разсъждава дали легендарният американски пилот Амелия Еърхарт не е починала в плен на Япония, посочва Би Би Си.

Досега се смяташе, че първата жена пилот, прелетяла над Атлантическия океан, е загинала при самолетна катастрофа в Тихия океан. Ако се окаже, че тя е прекарала последните си дни в японски плен, това ще разкрие една от най-големите мистерии в историята на авиацията. 

Еърхарт изчезва безследно през 1937 г. по време на полет над Тихия океан. Това дава почва за спекулации какво се е случило от онзи момент, до днес. Но последните "улики" за развитието на съдбата й може и да са причина за възникване и на още по-голямо объркване. Те се основават на стара черно бяла снимка, намерена в трезорите на американските национални архиви. Тя показва група от хора да стои на палуба. Заснета е на Маршаловите острови. Смята се, че легендарната Еърхарт е на снимката, където се вижда и друга фигура далеч вляво - това може да е Фред Нунан - навигаторът й в последната нощ. Най-вдясно има замъглен обект, за който се тълкува, че може да е самолетът на Еърхарт. 

Една теория за съдбата на Еърхарт гласи, че нейният самолет е кацнал извънредно на, или близо до, тогава японските Маршалови острови. Друга теория е, че авиаторът е успяла да достигне остров Никумароро край Кирибати и е починала в изолация там. 

И за двете теории няма сигурни доказателства, но развихрят въображението. 

Останки от скелет, намерени на Никумароро през 1940 г., първоначално бяха счетени за нейните, но лекари посочиха впоследствие, че това е било тялото на мъж. 

Има и кутия за гримове от 30-те години, за която се смята, че е била намерена на малкия остров. 

Всичко това се анализира в нов документален филм на американската телевизия NBC, базиран на снимката от Маршаловите острови. В него се тълкува дали Еърхарт не е била отведена в плен от японците, затворена и дали не е умряла като японски военнопленик. NBC обаче признава, че японските архиви нямат свидетелства за нея като затворник. Но пък много документи от тях са били изгубени. 

Маршаловите острови предминават от германски в японски контрол по време на Първата световна война. Преди атаката над Пърл Харбър през 1941 г. те стават важен военен пост за Токио. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ