Няма да има режим на тока у нас, увери енергийният министър

Няма да има режим на тока у нас, увери енергийният министър

Няма да има режим на тока у нас, увери енергийният министър

Няма да има режим на тока у нас. Това заяви пред Нова телевизия министърът на енергетиката Александър Николов.

„В някои съседни на нас държави  природният газ се използва за производство на електричество в голям мащаб. За радост, у нас това не е така. Рискът да се стигне до режим на тока е нещо, което сериозно притеснява колегите енергийни министри в други европейски държави“, коментира министърът.

По думите му България и „Булгаргаз” нямат нито едно нарушение по съществуващия договор с „Газпром“.

„България не е напускала този договор и не е спряла изпълнението му по никакъв начин.  Всичко по всяка една валидна клауза на съществуващия договор е изпълнено. Решението да се спре едностранно подаването на газ към България е на руска страна”, каза още той.

Николов заяви, че още преди няколко седмици е било обявено, че има техническа възможност да се плаща за газа в рубли и че при нужда може да се използва, но проблемът е в много по-дълбоки детайли.

 „Той се състои в начина на описания механизъм от руска страна, който води до много сериозни щети за българската страна. Щети са и финансови, и под формата на загуби от бъдещи ползи и от явяване на арбитраж по неизпълнение на договора. Нещо повече, начинът на описване на това в писмото, получено в „Булгаргаз”, ясно декларира, че подписването на подобно споразумение става неделима част от договора”, коментира енергийният министър.

По думите му в този механизъм се губят много важни неща за „Булгаргаз“.

 „Губи се контролът върху средствата, изобщо не е описано на какъв курс се случва превалутирането и то се извършва от трета - т.е. няма контрол нито върху пари, нито върху доставки и доказателствен материал за извършено плащане“, обясни той.

„През цялото време от страна на „Булгаргаз” не е спирала т.нар. „добра воля” – изпращане на официална кореспонденция със зададени съответни питания на база правно становище. Т.е. защо се иска такъв тип механизъм, как се обосновава”, подчерта Николов.

Той заяви, че на последната фактура за месец април е извършено плащането и „Булгаргаз“ разполага със съответните документи.

„Извяло в решение от страна на руския контрагент парите са върнати обратно. Трансакцията, плащането и задълженията от страна на „Булгаргаз“ са изцяло изпълнени. Сумата е върната в цялост, но това не е проблемът. Проблемът е, че искането на подобен механизъм ясно показва, че ако бе подписано от ръководството на „Булгаргаз“, Министерство на енергетиката или Български енергиен холдинг, това щеше да нанесе сериозни щети. Това започва от ден първи чрез превалутиране на курс, който си решава трета страна, което означава, че може да преведем сумата, за която сме се споразумели, но при превалутиране да се окаже, че не е достатъчна и да бъдат поискани още пари“, обясни Николов.

„Вторият и по-тежък риск е свързан с това какво се случва, ако парите, които са преведени в доларовата сметка, изчезнат и няма доставка на газ“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ