Оксфорд получи дарение от 150 млн. лири за изследване на етиката на изкуствения интелект
Оксфордският университет във Великобритания получи най-голямото единично дарение за британски университет. То е от 150 млн. лири и е за откриването на нов институт, който ще изучава етиката на изкуствения интелект, предаде Би Би Си.
Дарението е от известния американски инвеститор и основател на Блекстоун Груп Стивън Шварцман, който бе съветник на републиканските президенти, включително на Доналд Тръмп.
Нова сграда за изследване на хуманитарните науки ще бъде дом на института в университета.
Британското правителство заяви, че това е "глобално значима" инвестиция във Великобритания.
В момент, когато университетите на Острова се сблъскват с несигурност относно финансирането на научните си изследвания заради Брекзит, това е голям финансов преврат за Оксфордския университет, коментират наблюдатели.
Шварцман, който е главен изпълнителен директор на Blackstone, е един от най-известните американски милиардери. В миналото разточителният му начин на живот като финансист от Уолстрийт привлече критики, а напоследък той се превърна в основен донор на образованието. Във връзка с дарението заяви пред Би Би Си, че дава парите на Оксфорд, защото изкуственият интелект е основният проблем на нашата епоха.
"В момента повечето правителства са напълно неподготвени да се справят с това и защо биха били, то е различен тип технологии", каза той. "Ще трябва да разчитат на велики университети като Оксфорд и други по света, които се специализират да им помогнат да премислят през това", каза той.
Някои икономисти предупреждават, че развитието на изкуствения интелект може да окаже значително въздействие върху обществото - включително загуба на работни места поради автоматизацията в рамките на явлението, което наричаме "четвъртата индустриална революция". По-рано изследватели изразиха загриженост относно възможната злонамерена употреба на технологиите в кибервойната и подриването на демокрацията.
Дарението на Шварцман в Оксфорд следва друго от 350 млн. долара, които той даде на Масачузетския технологичен институт (MIT), за да създаде център за компютърни науки и изкуствен интелект.
Изучаването на етиката на изкуствения интелект в Оксфорд ще бъде в нов хуманитарен център, обединяващ предмети от езици до философия.
По думите на Шварцман е "важно хората да си спомнят какво е човек". "Защо сме тук? Какви са нашите ценности? Как технологията се справя и взаимодейства с това? Трябва да искаме тя да бъде позитивна и продуктивна за обществото и на технологиите не може да се позволи просто да правят каквото си искат, защото могат", коментира още дарителят.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.