Пеканов: София трябва да получава по-малко евросредства
Начинът, по който се разпределят евросредствата между столицата и отделните региони на страната създава сериозен дисбаланс и не позволява на бедните да се развиват, съобщи вицепремиерът по еврофонодовете Атанас Пеканов по БНР.
„Пет региона на страната са сред най-бедните в Европа, въпреки това София, която не е сред тях, продължава да взема голям ресурс от общия ресурс на страната. Това не е устойчив модел“, обясни той.
„София, която се развива относително добре, не би трябвало да взема несъразмерна част от тези средства“, обясни още Атанас Пеканов.
Той добави, че няма шанс парите от Плана за възстановяване и устойчивост да не бъдат изплатени. При подаване на плана през юли, парите ще дойдат най-рано през септември, а при по-късно подаване – някъде през октомври, поясни Атанас Пеканов. Към момента нито една страна не е получила парите си по нейния план за възстановяване. Няколко такива плана са одобрени, уточни Атанас Пеканов.
„Не правим абсолютна ревизия. Задържаме някои от проектите, които смятаме, че са важни, но надграждаме други, вкарваме нови планове и махаме неща, за които смятаме, че не са били употребени или зададени по най-добрия начин“, коментира още той.
„Ние получаваме средствата, след което решаваме по какъв начин те да стигнат до бизнеса, крайните бенефициенти и т.н. Голяма част от тях също ще стигнат като грантове, но някаква част ще стигнат като кредити.“
13% е префинансирането, което страната ни ще получи тази година седмици след одобряването на националния ни план. Всичко друго ще идва, след като покажем, че нещата, които сме обещали, наистина са се случили, уточни Пеканов. „Всичко трябва да бъде доказано, че се е случило и едва тогава ще можем да получим парите. Това е правилен подход.“
Атанас Пеканов изрази мнение, че някои институции и министерства не са достатъчно подготвени, защото с години не е граден капацитет те да могат да правят важни интервенции в икономиката.
С пандемията България се справи по възможно най-лошия начин, имаме едни от най-лошите индикатори в целия свят, коментира още Атанас Пеканов.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.