Пикът на грипа отмина, но ще има заболявания още 2-3 седмици

Общество

Минахме пиковия период на грипа, но още 2-3 седмици ще има заболявания. 7-8 области формално излязоха от грипната епидемия. Все още обаче в някои области заболеваемостта достига между 300 и 500 души на 10 000, основно в Северна България. Това заяви в ефира на БНТ главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

„В началото отчитахме много високи стойности на заболяемост при децата от 5 до 14 години. Сега се усложни ситуацията с най-малките деца. Детските отделения на болниците в засегнатите региони навсякъде са пълни. Очевидно към този щам на вируса - H3N2, възрастните имаме по-голям имунитет“, поясни Ангел Кунчев. И отчете, че процентът на хората, които се ваксинират срещу грип все още е твърде нисък - 5-10%.

Относно разпространението на коронавируса д-р Кунчев заяви, че страната ни е предприела необходимите мерки срещу коронавируса. И похвали действията на Китай, които са успяли да ограничат заболяването. 

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Какво се случва с дълговете ви, когато умрете?
10 цитата за живота от Брус Лий
Жечо Станков: Договорът за 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде подписан до края на 2026 г.
Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Отравяне с гъби погуби руски журналист, разкрил връзката на Путин с гимнастичката Алина Кабаева
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“