Пловдив: „Аз не живея, аз горя“
Над 200 души се събраха пред изгорелите тютюневи складове в Пловдив, за да изразят недоволството и нетърпимостта си от унищожаването на една от емблемите на града. На металните заграждения бяха поставе цветя – символично погребение на част от културното наследство на Пловдив, предаде Дарик.
Четири сгради от архитектурния комплекс изгоряха в събота, пета беше спасена от пажарникарите.
Пред металните прегради беше опънат транспарант „Граждани срещу мафията", а наоколо имаше и по-малки плакати, сред които и такива с цитати от романа „Тютюн" на Димитър Димов.
На протеста-помен за сградите се стекоха художници, политици, артисти и общественици. Имаше и хора от други градове. Всички смятат, че сградите са подпалени умишлено.
Част от надписите на плакатите по време на проявата бяха "Удобните пожари водят до затвор", "Ако сградата ти е по-културна от теб, не я пали", както и "Аз не живея, аз горя".
Държавата не работи, каза един от участниците пред Дарик. "В края на краищата има механизми, които категорично казват, че паметник на културата трябва да се опазва, независимо дали е на частен, държавен или какъвто и да е собственик. Оттук нататък държавата и общината като контрол на тези закони не си е свършила работата", каза друг.
Пожарът бе угасен след повече от 15-часова борба. Според очевидци започнал с пушек на покрива, който бързо се превърнал в буен огън. По думите на пловдивчани пламъците били синкави и миришело на нафта.
Първо следобед са пламнали 3 склада в карето между улиците "Екзарх Йосиф", "Иван Вазов", "Капитан Андреев" и "Г.М. Димитров". Те са напълно унищожени.
Вечерта избухнал пожарът и в четвъртия склад, който се намира на съседна улица, не в непоследствена близост до изгорелите сгради. Той също е унищожен.
Опожарените сгради бяха архитектурен паметник. Построени са през 20-те и 30-те години миналия век в стил сецесион. Те бяха част от културното наследство, заради което Пловдив бе избран за европейска културна столица.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.