Победителят в словенските парламентарни избори започва преговори за кабинет
Роберт Голоб, лидер на зеленото лявоцентристко "Движение Свобода", което спечели в неделя парламентарните избори в Словения, заяви, че иска да започне преговорите за съставяне на правителство възможно най-бързо, за да може кабинетът да започне работа от средата на май.
Първите разговори за съставяне на управляваща коалиция са предвидени за днес със "Социалдемократите", съобщават словенските медии. Предвидени за днес са и неформални разговори с президента Борут Пахор.
Според неофициалните все още резултати пет партии влизат в словенския парламент, т.е са преминали прага от четири процента. Това са "Движение Свобода", което получи подкрепата на 34,56 процента от гласувалите и ще има 41 депутати в 90-местния парламент. Управляващата дясноцентристка "Словенската демократическа партия" (СДП) на досегашния премиер Янез Янша ще бъде представена с 23 депутати, след като получи 23,52% от гласовете. "Нова Словения" (НС) е подкрепена от 6,85% от гласувалите, което се равнява на 8 депутати, "Социалдемократите" на евродепутата Таня Файон имат 6,65% подкрепа и 7 депутати, а "Левицата" – 4,39% от гласовете и пет депутати.
Очаква се окончателните официални резултати от изборите да бъдат обявени най-късно до 10-и май, след което президентът Борут Пахор свиква учредително заседание на парламента и започва процедурата за сформиране и одобрение на правителство.
Засега аритметиката сочи, че "Движение Свобода" и "Социалдемократите" заедно имат мнозинство в парламента и могат да сформират правителство. Според анализатори по-малко партии в коалиционното управление означава по-стабилна коалиция, а по-малко партии в парламента пък създава условия за по-прозрачна политическа сцена.
Лидерката на "Социалдемократе" Таня Файон също изрази желание преговорите да започнат бързо, тъй като Словения се нуждае от стабилно и силно правителство.
Голоб обаче обяви, че ще разговаря и с "Левицата", както и с непреминалите изборния праг от лявоцентристкия политически спектър - "Листата на Марян Шарец" и "Партията на Аленка Братушек", информират словенските медии.
Преди "Левицата" да започне коалиционните преговори ще трябва да вземе решение по предложението за оставка на партийното ръководство, тъй като партията се представи на изборите под очакванията.
Петдесет и пет годишният инженер Голоб обясни, че иска да състави правителство от хора, които са специалисти и имат качества без значение от партийната им принадлежност.
Не сме класическа партия, а движение, и нямаме партийна дисциплина, нито смятаме да я прилагаме. Отделните личности оценяваме по техните знания и способности, а партийната принадлежност няма да е условие за пост, коментира Голоб за словенската телевиция N1.
СДП и досегашният й коалиционен партньор в управлението на страната "Нова Словения" обаче не са в списъка на Голоб за коалиционни преговори.
Според предизборната платформа на "Движение Свобода", което e наследник на създадената миналата година партия "Зелени действия", правителството, което ще сформира, ще работи за значително увеличение на използването на възобновяема енергия, достъпна енергия за домакинствата и компаниите, намаляване на зависимостта от природния газ и насърчаване на развитието на кръгова икономика, както и развитие на технологични паркове. Като социални мерки партията обеща реформа в здравеопазването - премахване на бюрокрацията и преминаване към дигитализация, дигитализация на училищата, реформа на медийния закон и културния сектор, въвеждане на пенсии, чиято стойност да е поне 10 на сто над прага на бедността, който е около 739 евро на месец (минималната пенсия в Словения е около 613 евро). Предвижда и възможност за връщане на пенсионерите на работа, след като са се пенсионирали.
Партията планира да реформира корпоративния подоходен данък, да укрепи словенския капиталов пазар, да активизира "спящия капитал" и да насърчи придобиване на собственост на служителите в компаниите, в които работят. Във връзка със семейната политиката се предвиждат детски надбавки за всички деца, държавни гаранции при покупка на първо жилище от младите хора, както и ускоряване на изграждането на жилища.
"Движение Свобода" има няколко идеи за реформа на политическата система - засилване на ролята на президента, който да назначава съдии, както и въвеждане на преференциален вот на парламентарните избори. Предвижда също така модернизация на словенската армия.
По въпроса за руската инвазия в Украйна според "Движение Свобода" Любляна трябва да предложи на Киев цялата необходима политическа, икономическа, финансова, хуманитарна и друга помощ и грижи за защитата на нейния народ, отбелязва агенция СТА. По отношение на санкциите победителите на словенските избори са за единството и съгласувани действия на страните от ЕС, "без изолация на която и да е държава".
Източник: София Ангелова, БТА
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.