Протестиращите в Мианма изгориха конституция на военните
Протестиращи в Мианма изгориха копия от изработена от военните конституция, точно два месеца след като хунтата завзе властта.
Страната е разтърсена от протести, откакто армията свали демократично избраното правителство на нобеловия лауреат Аун Сан Су Чи на 1 февруари, позовавайки се на необосновани твърдения за измами на изборите през ноември, пише „Ройтерс“.
Лидерката, както и други членове на нейната партия Национална лига за демокрация бяха арестувани по-рано тази година. Су Чи бе обвинена в няколко престъпления, включително незаконно внасяне на шест преносими радиостанции и нарушаване на протоколите срещу COVID-19. Според местна медия е възможно тя да бъде разследвана и за държавна измяна, която може да бъде наказуема със смърт. Днес адвокатът на Су Чи отрече да има нови обвинения срещу нея.
Най-малко 538 души са били убити от началото на протестите, като 141 от тях са загинали в миналата събота според данни на Асоциацията за подпомагане на политическите затворници. Най-малко 20 войници са загинали.
На този фон специален пратеник на ООН в Мианма предупреди за риск от кървава баня в страната заради засилените репресии срещу недоволстващите от преврата.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
За първи път в историята: Ожесточава се спорът между Сенегал и Мароко за отнетата футболна Купа на африканските нации
Спорт |БФС очаква приходи от 15,3 млн. евро за 2026 г., над половината от тях - по програми на ФИФА и УЕФА
Спорт |Унгария на фотофиниш
ЕС |Краят на една легенда: Почина емблемата на филмовия екшън Чък Норис
Свят |Новото BMW iX3 дебютира в първия BMW Retail.NEXT шоурум в България – шоурума на Бова Кар
Автомобили |Димитър Хаджидимитров: Още следващата седмица дизелът ще бъде над 1,60 евро
Общество |На днешната дата, 20 март. Честита пролет!
На днешната дата |Правилото 10-80-10 на Стив Джобс е още по-полезно в епохата на AI
Техники за успех |Времето: Посрещаме астрономическата пролет с облаци и валежи
България |Израел започва нова вълна от атаки срещу Иран
Свят |България е втора в ЕС по ръст на почасовите възнаграждения през четвъртото тримесечие на 2025 г.
ЕС |Европейските авиокомпании предупреждават: по-високите цени на горивата ще се платят от пътниците
Бизнес |Депутатите узакониха лобизма с понятието „представителство на интереси“
Политика |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.