"Тайм" избра за първи път "Дете на годината"
Влиятелното американско списание " Time" придаде нов смисъл на популярната си ежегодна класация „Личност на годината“ като създаде нова категория „Дете на годината“. Първият победител в нея е 15-годишната Гитанджали Рао, която вече е на корицата на най-новия брой на изданието, представена като учен и изобретател.
В партньорство с тв канала Nickelodeon, списанието обявява през 2020-та конкурса за новата категория, в която са номинирани 5000 американски деца на възраст 8-16 години. Зад "Дете на годината" стои идеята, че тази категория трябва да служи като „барометър за оценка на нововъзникващите лидери в най-младото поколение на Америка“
От редакционния екип на изданието напомнят, че от 92 години списание Time избра „Личност на годината“. Миналата година класацията бе оглавена от 16-годишната Грета Тунберг, която стана най-младият Човек на годината и първият победител под 25 години. "Нейното движение за изменение на климата, на фона на други променящи се в света младежки движения през последните години, дава ясно да се разбере, че младите хора днес имат огромно влияние и че те използват това влияние, за да оформят свят, който отговаря на тяхната визия “, пише списанието. Така се стига и до самата идея за създаването на изцяло нова категория в класацията. Специално създадена комисия избира петима финалисти от номинираните 5000 деца. Сред тях има такива, които отглеждат храна за тежко засегнати от глад региони по планетата, разработват играчки за деца с увреждания и др.
Журито обаче е най-силно впечатлено от постиженията на Рао. Когато е на 12, тя създава устройство, което по бърз и евтин начин проверява дали водата съдържа олово. Изобретението е толкова впечатляващо, че тя влиза в списъка на най-перспективните млади учени на "Форбс", спечелва награда от 25 000 долара, а Гугъл иска да снима документален филм за нея. Интервюирана от Анджелина Джоли младата изобретателка представя и друго свое постижение - приложение на базата на изкуствения интелект, което улавя признаци на агресия в интернет и дава възможност на автора да ги изтрие или редактира преди да ги изпрати. "Тийнейджърите често сме избухливи и резки. Приложението ти дава възможност да премислиш какво си казал и да бъдеш по-внимателен следващия път", обяснява Гитанджали.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.