Турция може да поиска разследване на ООН за убийството на Хашоги

Турция може да поиска разследване на ООН за убийството на Хашоги

Турция може да поиска официално разследване на ООН за убийството на журналиста Джамал Хашоги, тъй като не е изцяло удовлетворена от степента на сътрудничество, която получава от Саудитска Арабия, заяви във Вашингтон турският външен министър Мевлют Чавушоглу след среща с американския си колега Майк Помпейо, предаде Ройтерс.

Чавушоглу съобщи, че Турция е предоставила на САЩ най-новата си информация за убийството на Хашоги и повтори позицията на Анкара, че трябва да се изясни кой е заповядал убийството на журналиста.

Наред с това, Турция е предала на САЩ списък с 84 души, които иска да бъдат екстрадирани заради връзките им с ислямския духовник Фетхуллах Гюлен, когото Анкара обвинява в организирането на опита за държавен преврат през 2016 г. Чавушоглу уточни, че е предал този списък след телефонен разговор между президентите Тръмп и Ердоган.

Външният министър на Турция коментира и закупуването на руски противоракетни системи С-400 от Турция, като подчерта, че сделката е вече приключена и не може да бъде анулирана, но Анкара се нуждае от още въоръжение и предпочита да го купи от САЩ.

"Сегашната сделка е приключена и не мога да я анулирам. Нужни са обаче още (оръжия) и предпочитам да купувам от съюзниците си", каза Чавушоглу.

Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо заяви, че е обсъдил с Чавушоглу разширяването на взаимодействието между Вашингтон и Анкара по актуални въпроси, както и необходимостта от по-активни усилия за мирно решаване на кризата в Сирия под егидата на ООН, предаде ТАСС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Шефът на Microsoft за изкуствения интелект: Само биологичните същества могат да бъдат съзнателни
Деница Сачева: Следващата седмица ще има нов Съвет за тристранно сътрудничество, на който вероятно ще бъдат обсъдени всички параметри на бюджета
ДНК разкрива какво наистина е убило армията на Наполеон
Учени откриха бактерии, които ядат пластмаса в океана
Кристалина Георгиева: С еврото България ще привлича повече инвестиции
Основните храни и плодове у нас поскъпват, докато зеленчуците поевтиняват
Великобритания изпраща военни експерти и техника на Белгия за борба с дронове
„Агритехника 2025“ в Хановер: най-голямото изложение за селскостопанска техника в света отвори врати