СУ - безапелационен лидер в рейтинга на университетите в България

СУ - безапелационен лидер в рейтинга на университетите в България

СУ - безапелационен лидер в рейтинга на университетите в България

Университетите унас произвеждат все по-малко безработни. Намаляват чувствително завършващите икономисти, юристи и студенти по направление администрация и управление. За сметка на това се увеличава приемът в медицинските, инженерните и педагогическите специалности, където се търсят кадри. Това са част от изводите в представения днес Рейтинг на университетите в България.

За пръв път от началото на рейтинговата система на вузовете у нас се отчита, че над 50% от завършилите се реализират на позиции за висшисти скоро след дипломирането си. Това важи за 36% от бакалаврите и за 60% от магистрите според данните от рейтинговата система на университетите за 2019 г., която бе представена от Министерството на образованието и науката за девета поредна година.

Софийският университет продължава да е безапелационният лидер в повечето направления, по които предлага обучение. За разлика от миналата годината, когато беше най-добър в 17 от 31 професионални направления, то през 2019 г. той е номер едно в 21 от 30 направления, по които обучава студенти. Това показва рейтинговата система на висшите училища за 2019 г.

Класацията служи и като инструмент за определяне на структурата и финансирането на висшето образование у нас. По нея кандидат-студентите могат да се ориентират при избор на висше училище и специалност по различни критерии - реализация на студентите, заплата след завършването, репутация сред студенти, работодатели и преподаватели, международни връзки, стипендии, брой цитирания на научни публикации и др.

В 4 направления Софийският университет измества други висши училища от първата позиция и става лидер през 2019 г. Това са здравни грижи, в които през миналата година най-добър беше Медицинският университет в Пловдив; икономика, в която лидер бе Американският университет в България; социални дейности, по които измества Русенския университет и теория и управление на образованието, в която предходната година начело беше Пловдивският университет.

И през 2019 г., както и през предишната година, СУ продължава да дава най-качествено образование в следните направления - биологически науки, биотехнологии, информатика и компютърни науки, история, математика, науки за земята, педагогика, педагогика на обучението по, право, психология, религия, социология, туризъм, физически науки, химически науки, филология и философия.

На следващо място е Техническият университет в София, който оглавява 6 направления - електротехника, електроника и автоматика, енергетика, комуникационна и компютърна техника, машинно инженерство, общо инженерство и транспорт, корабоплаване и авиация.

Медицинският университет в София запазва традиционно добрите позиции и води при четири направления - стоматология, фармация, обществено здраве и медицина, като при медицината висшето училище и тази година дели първото място с Медицинският университет в Пловдив.

Химикотехнологичният и металургичен университет запазва лидерските си позиции в химични технологии, металургия и материали и материалознание. Американският университет в България пък е първенец в областта на политическите науки, администрацията и управлението, както и в обществените комуникации и информационните технологии, но пък губи челното място в областта на икономиката.

Лесотехническият университет остава №1 в областта на горското стопанство, но застава начело в още две направления – ветеринарна медицина и растениевъдство.

Аграрният вуз в Пловдив вече оглавява 2, а не 3 класации - по животновъдство и по растителна защита.

УАСГ остава лидер в областта на архитектурата, Военната академия "Г. Раковски" - във военно дело, Минногеоложкия университет – в проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми, Университетът по хранителни технологии - по хранителни технологии, Националната спортна академия - спорт, Национална художествена академия - изобразително изкуство, НАТФИЗ - музикално и танцово изкуство и др. Медицинският университет-Пловдив става безспорен лидер в областта на медицината, а Академията за музикално и танцово изкуство отнема първата позиция в направление теория на изкуствата от Нов български университет.

Данните показват още, че тази година се обучават повече инженери, лекари и учители и по-малко икономисти, юристи и администратори.

„Реализацията на завършилите висше образование се подобрява, като безработицата сред младите висшисти, завършили през последните 5 години, вече е на рекордно ниско ниво за 2019 г. Тоест, тези, които са завършили в последните 5 години, е на рекордно ниско ниво от 2,2 %“, коментира изпълнителен директор на Институт „Отворено общество“ Георги Стойчев, цитиран от Агенция „Фокус“.  

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ