Започна 18-ото преброяване на населението и жилищния фонд в България

Започна 18-ото преброяване на населението и жилищния фонд в България

Стартира 18-ото преброяване на населението и жилищния фонд в България. В 0:00 ч. днес беше отворена информационната система "Преброяване" и всеки, който живее постоянно в България, ще може да се преброи онлайн. Електронното преброяване ще продължи до 17 септември и ще става на специална електронна платформа, изградена от НСИ. От 18 септември до 3 октомври преброяването ще е по класическия начин - с обход по домакинствата и жилищата и преброяване с анкетна карта.

На телефон *2021 експерти ще дават отговори на гражданите при евентуални проблеми в процеса - всеки ден от 9:00 до 21:00 ч. при електронното преброяване, а при класическото - всеки ден от 8:00 до 20:00 ч.

От Националния статистически институт (НСИ) препоръчват този начин, защото е бърз, лесен, удобен и в условията на пандемия - безопасен. След това срещата с преброител ще бъде само при предаването на уникалния 15-цифрен код, който генерира системата при успешно преброяване. 

За да сме сигурни, че някой няма да се преброи от наше име, е необходимо да се регистрираме с валидна електронна поща, ЕГН и номер на български документ за самоличност. Данните от регистрацията се използват само за идентифициране на лицето и не се съхраняват от НСИ. Следва потвърждение на регистрацията - получава се имейл с линк, на който трябва да се кликне до два часа. След потвърждението се отваря екран за попълване на електронната преброителна карта. Там трябва да се влезе с имейла и паролата от регистрацията, посочват от Националния статистически институт. 

Преброителната карта съдържа въпроси за жилището, домакинството и хората в едно домакинство. Попълването й отнема средно 20 минути. То може да се прекъсне и да продължи по-късно, но трябва да е завършена и потвърдена всяка страница с бутона "Напред". Ако незавършена страница остане отворена повече от 30 минути, без въвеждане, връзката прекъсва. 

Позволено е връщано в предишни страници на преброителната карта и редактиране на информацията, но само до окончателното й приключване. След това, до 17 септември, данните ще може само да се виждат, но не и да бъдат редактирани. 

След успешното преброяване, всеки ще получи съобщение и имейл с уникален 15-цифрен код, който трябва да запази и да предаде на преброителя, когато позвъни на вратата му. 

Важно е да бъде посочен адрес, на който се живее в действителност, а не по регистрация. 

Достъпът до електронната карта ще бъде ограничен само за България, тъй като българите, живеещи постоянно в чужбина, ще бъдат преброени в страната, в която живеят, посочват от НСИ. 

Подробна инструкция за регистрацията можете да намерите ТУК. Ето и кратко видео как да се преброим електронно. 

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ