ОИСР: Подкрепата за аграрния сектор достигна 817 млрд. долара

ОИСР: Подкрепата за аграрния сектор достигна 817 млрд. долара

Общата подкрепа за селскостопанския сектор в 54-те държави, които Организацията за икономическо сътрудничество и развитие наблюдава (ОИСР) достигна 817 млрд. долара годишно през 2019-2021 г. Това сочи последния доклад на организацията.  Портфейлът е с 13% по-голям от 2018-2020 г., когато секторът е подпомогнат със 720 млрд. долара. 500 млрд. долара годишно от тях са плащани от публичните бюджети, а останала част са били под формата на подкрепа на пазарните цени.  

В изследването на ОИСР, публикувано тази седмица, се посочва още, че индивидуалните производители са получавали 611 млрд. долара годишно като положителна подкрепа през 2019-2021 г., което представлява 17% от брутните земеделски приходи в страните от ОИСР и 13% - в единадесетте нововъзникващи икономики.

„Това увеличение отчасти се дължи на фактори, които може да се окажат временни, включително подкрепа както за потребителите, така и за производителите в контекста на пандемията от COVID-19 и увеличения на подкрепата на пазарните цени, свързана с възстановяването на стадата след африканска чума по свинете”, правят уточнение авторите на доклада.

При 817 млрд. долара годишна подкрепа през 2019-2021 г., означава, че тя се е увеличила 2,4 пъти от 2000-2002 г. в номинално изражение, което се сравнява с 3,3-кратен ръст на стойността на селскостопанската продукция.

Подкрепата е концентрирана в няколко големи икономики. Сред страните от ОИСР тя остава значителна – тя е средно 346 млрд. долара годишно през 2019-2021 г. Две трети от нея се пада на двата големи земеделски производители – ЕС и САЩ.

Реформите на селскостопанската политика в страните от ОИСР бяха в застой през последното десетилетие, а в някои случаи дори белязаха връщане назад. В същото време подкрепата в 11-те нововъзникващи икономики, обхванати в този доклад, се е увеличила значително, достигайки 464 млрд. долара годишно през 2019-2021 г., като само делът на Китай е около 60%.

В малък брой държави политиките също потискат цените за някои или всички стоки, генерирайки трансфер от 117 млрд. долара от земеделските производители.

През 2020 г. и 2021 г. правителствата са похарчили съответно 55 млрд. и 70 млрд. долара, което представлява 10% и 13% от цялата бюджетна подкрепа през тези години.

Селското стопанство има основен принос за изменението на климата в световен мащаб. Заедно с горското стопанство и друго земеползване, то допринася за около 22% от антропогенните емисии на парникови газове. Тези емисии се състоят от метан и азотен оксид, директно генерирани от селскостопански дейности – животновъдство, отглеждане на ориз и използване на торове – и непреки емисии на въглероден диоксид чрез промяна в земеползването, като загуби на въглерод в селскостопанската почва и обезлесяване.

 54-те страни, обхванати в доклада, допринасят за около две трети от преките селскостопански емисии на парникови газове в световен мащаб. И две трети от тези емисии се отнасят конкретно за животновъдството. Само 16 държави обаче са си поставили цел да намалят емисиите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?