Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|И ОИСР понижи прогнозата си за световната икономика
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие стана поредната международна институция, понижила прогнозите си за глобалния икономически растеж през тази година, предаде Си Ен Би Си.
За разлика от другите организации обаче ОИСР омаловажи възможността за продължителен период на стагфлация.
Според прогнозата на ОИСР световната икономика ще нарасне с 3% през 2022 г. като тази стойност е значително по-ниска от прогнозирания през декември растеж от 4,5%.
„Нашествието в Украйна, заедно със спирането на работа в големите градове и пристанищата в Китай поради политиката на нулев COVID-19, генерира нов набор от неблагоприятни шокове“, посочи базираната в Париж организация в най-новата си икономическа прогноза.
Коментарите от ОИСР идват, след като по-рано Световната банка също понижи прогнозата си за икономическия растеж през тази година на 2,9% спрямо 4,1% през януари.
ОИСР заяви в доклада си в сряда, че понижаването отчасти „отразява дълбоки спадове в Русия и Украйна“.
„Но растежът се очаква да бъде значително по-слаб от очакваното в повечето икономики, особено в Европа, където ембаргото върху вноса на петрол и въглища от Русия е включено в прогнозите за 2023 г.“, се казва в доклада.
Според ОИСР еврозоната и Съединените щати не се различават много по отношение на икономическите си перспективи. Организацията посочи, че БВП на региона на единната валута ще нарасне с 2,6% през тази година, а на САЩ – с 2,5%.
Глобалната макро картина се помрачи и за нововъзникващите икономики, най-вече защото се очаква те да бъдат най-наранени от недостига на хранителни стоки.
„В много икономики с нововъзникващи пазари рисковете от недостиг на храна са високи, като се има предвид зависимостта от износа на селскостопански продукти от Русия и Украйна“, посочи ОИСР. Очаква се икономиката на Китай да нарасне с 4,4% тази година, а на Индия - с 6,9%
Генералния секретар на ОИСР Матиас Корман заяви, че въпреки трудната икономическа среда е малко вероятно глобалната икономика да се насочи към период на стагфлация.
„Виждаме някои паралели с опита от 70-те години на миналия век, но не използваме термина стагфлация. Не вярваме, че това е правилният термин, за да опишем това, което наблюдаваме в глобалната икономика сега“, каза той.
„По същество повечето страни са преминали през четири тримесечия на много силен растеж и да, имаме инфлация, очакваме повишената инфлация да продължи по-дълго, но очакваме тя да намалее през втората половина на 2022 г. до края на 2023 г.“, добави Корман.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.