465 ще бъдат избирателните секции в чужбина

465 ще бъдат избирателните секции в чужбина

465 ще бъдат избирателните секции в чужбина. ЦИК назначи съставите на секционните избирателни комисии извън страната, а от днес започна и предаването на бюлетините за гласуване. Това заяви по време на брифинг говорителят на Централната избирателна комисия Таня Цанева. 

"Бюлетините за чужбина пътуват, на много места вече са пристигнали. Налагаше се по-рано да бъдат отпечатани поради COVID-мерките", допълни Цанева и уточни, че предаването на бюлетините ще продължи до 30 март.

ЦИК е приела решения за препоръчителния начин за сгъване на хартиената бюлетина. "В момента се провеждат обучения на районните избирателни комисии, след което те ще обучават сек;ионните избирателни комисии. Обученията ще се провеждат онлайн. ЦИК е изготвила обучителни материали със съответните слайдове, както е изпратила и методическите указания. В 9394 секции ще има машинно гласуване", уточни Цанева. 

Тя добави, че след постъпила жалба ЦИК е установила нарушение в предизборен агитационен материал, където са били използвани религиозни знаци и изображения. 

Четири са регистрираните в ЦИК социологически агенции, които са изявили желание да правят проучване в изборния ден. Останалите социологическите агенции ще имат възможност да се регистрират в Централната избирателна комисия до 27 март. 

Междувременно, стана ясно, че ЦИК ще обжалва решението на съда да има видеозаснемане при броенето на бюлетините и въвеждането на резултатите в протоколите. Мотивите за това обаче, щели да ги изложат пред съда. 

За гласуването зад граница, Таня Цанева обясни, че ЦИК съвместно с дипломатическите ни представителства и след проведени на 17 март консултации с политическите партии, е определен и поименният състав на секционните избирателни комисии. По отношение на въведения вечерен час в някои държави, тя уточни, че ЦИК и МВнР обсъждат този въпрос. "Мерките в зависимост от пандемията всеки ден са различни. Има държави с вечерен час. МВнР провежда разговори с тях да може да бъде разрешено на членовете на секционните избирателни комисии да ползват извънреден статут и да не се включват в този вечерен час. Непосредствено преди изборите ще направим анализ дали има промени", уточни Цанева. 

Има проблем с назначаването на членове на мобилните секции и тези за COVID-отделенията, обясни говорителят на Централната избирателна комисия Димитър Димитров. Той поясни, че за секциите в COVID-отделенията няма много желаещи. "Хората от отделенията са претоварени и едва ли могат да поемат допълнителни ангажименти", добави Димитров. 

По думите му, от вчера тече срокът за подаване на заявления от карантинирани. По закон, за да бъде образувана такава секция, трябва да се подадат най-малко 10 заявления в определения район. "След 31 март, ако някой подаде заявление, по изключение може да бъде включен. Към 31 март трябва да има затворени списъци на тези, които са определени да бъдат обслужени с мобилна избирателна комисия. Евентуално могат да се добавят към тях по-късно подадени заявления", допълни Димитров.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ