БСП ще напусне коалицията, ако кабинетът реши да се изнасят оръжия за Украйна

Общество

Правителството реши ли да се изнасят оръжия и боеприпаси за Украйна, БСП ще напусне коалицията". Това заяви вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова в село Първенец, където се срещна с производители на зеленчуковата борса.

"Всякакви спекулации в момента, че реално се изнася - отново потвърждавам - нито един патрон не е изнесен за Украйна. България изнася оръжия за над 50 до 60 държави, но всичките са с краен потребител тези държави. България не може да осъществява контрол какво става след това. При нас няма нито един договор нито за Украйна, нито с Русия, държа да отбележа. Стигне ли се до решение на Министерски съвет за такъв износ - ние напускаме", подчерта Нинова. 

Вицепремиерът категорично отрече България да изнася оръжия за Украйна през Полша, но потвърди, че имаме договори с Чехия, Полша, Великобритания, Египет, САЩ, Алжир и много други държави. "Изнася се оръжие за тези държави много преди войната, договорите са сключени преди войната и преди да дойде правителството. Оттам нататък държавата, която го придобива, решава какво да прави с тези оръжия", допълни министърът на икономиката.

По думите й, няма как тихомълком да се изнася оръжие зад гърба на комисията, която се занимава именно с продажбата на военно-технически средства, защото одобрението минава през много служби - ДАНС, Военно разузнаване, МВнР, МВР и накрая през Министерството на икономиката. 

По повод изненадващото й посещение в "Кинтекс" тя каза: "Не съм отишла в "Кинтекс", за да търся злоупотреби. Това не е моя работа".  

По време на посещението си в Първенец, Нинова посочи, че българското производство на храни е изключително важно. "Сега, с оглед на кризите, които се натрупаха, и с ръста на цените това става изключително важно, защото трябва да мислим в перспектива. Това което прави кабинета в момента – миналата година подкрепата за производството на плодове и зеленчуци беше близо 29 млн., а тази година до този момент е 53 милиона лева като предлагаме в актуализацията на бюджета да се включат допълнително 100 млн. лева", каза тя. 

Нинова добави, че хората се оплакват от високата за цена на тока, като мярката на правителството е да продължи подкрепата за 300 лева на мегаватчас. Оплаквали се и от високите цени на торовете.

"Бих предложила държавна помощ под формата на торове. Голямата цел е да подпомогнем родното производство на плодове, зеленчуци, мляко и месо", добави министърът на икономиката. По думите й, високата инфлация и бедността на хората, трябва да доведе и до повишаване на заплатите. 

Според нея газ ще се гарантира, като въпросът е каква ще е цената. "Вчера земеделските производители се обединиха около желанието е да се замрази цената на газа такава, каквато е в момента по договора с "Газпром", а разликата от увеличаването на цената да се поеме от държавата. Такова искане ми се струва разумно, възможно и ефективно. То ще даде резултат да не се оскъпява стоката и да не става все по-неконкурентно способна, и нулево ДДС върху плодове и зеленчуци - това би било реална мярка", допълни Корнелия Нинова. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 9 юли. Честваме 176 години от рождението на Иван Вазов
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Времето: По морето и над масивите в Южна България ще вали
Американската армия нанесе нови удари срещу Иран, Техеран отвърна с атаки срещу Кувейт и Бахрейн
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Здравословното несъгласие може да е за предпочитане пред липсата на конфликт
Honda изтегля 500 хил. коли в САЩ и Канада заради проблеми с предпазните колани
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев