Ще се върнат ли САЩ към многостранната дипломация?
Многостранният подход към глобалните дела бе подложен на натиск по време на администрацията на президента Доналд Тръмп и неговата политика „Америка на първо място“. Генералният секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) Анхел Гурия обаче се надява, че президентството на Джо Байдън ще върне Вашингтон на масата за преговори.
„Фактът, че бъдещият президент на САЩ поставя многостранната дипломация в центъра на своята политика като казва, че борбата с климатичните промени ще бъде негов приоритет, е изключително обнадеждаващ. Всички трябва да положим усилия, за да се уверим, че този поход ще проработи“, коментира Гурия пред Си Ен Би Си.
По думите му т. нар. „мултилатеризъм“ е единственият начин да бъде изградено по-добро бъдеще след пандемията.
„Всички организации, насърчаващи многостранната дипломация, са изправени пред големи предизвикателства, като в това число влиза и нашата“, каза Гурия, като допълни, че въпреки това те продължават да предоставят най-добрите форум за разрешаване на световните проблеми.
„Мултилатеризмът е единственият начин за разрешаване на проблемите в търговията и в инвестициите, единственият начин за справяне с климатичните проблеми и миграцията. Това със сигурност е единственият начин за преборването на пандемията“, заяви още той.
По-рано този месец ОИСР повиши перспективите пред възстановяването на световната икономика през 2021 г. на фона на започналото разпространение на ваксини срещу COVID-19.
„Икономическата активност ще продължи да бъде ограничена на фона на социалното дистанциране и частично затворените граници, които вероятно ще останат в сила през първата половина на 2021 г.“, коментираха от ОИСР в своя доклад за икономическите перспективи.
Според организацията световният брутен вътрешен продукт ще нарасне с 4,2% през 2021 г.(след свиване със същата стойност през тази година), като Китай ще допринесе за над една трета от този растеж.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.