Тереза Мей ще поиска от ЕС кратко отлагане на Брекзит

Тереза Мей ще поиска от ЕС кратко отлагане на Брекзит

Британската министър-председателка Тереза Мей ще поиска днес в писмо до Европейския съюз кратко отлагане на Брекзит, предаде Ройтерс, като се позова на високопоставен източник от правителството, цитиран от телевизия Скай.

Само девет дни преди планираната дата на Брекзит, 29 март, определена от Мей преди две години, когато официално беше задействан член 50 от Договора за Европейски съюз, се очаква британският премиер да изпрати писмо до председателя на Европейския съвет Доналд Туск, в което да поиска отсрочка.

Не е ясно обаче колко дълго ще бъде в крайна сметка това отлагане, предвид политическия хаос в Лондон, отбелязва Ройтерс.

Според Би Би Си Мей няма да иска дълга отсрочка. Засега няма коментар на тази информация от говорителите на премиера от кабинета й на "Даунинг стрийт" 10.

Това отлагане, близо три години след като британците гласуваха на референдум страната им да напусне ЕС, прави Брекзит несигурен, отбелязва Ройтерс. Опциите, които остават сега, са излизане от съюза със споразумението на Мей, по-дълго отлагане, неорганизиран Брекзит или дори нов референдум.

Договореното от британския премиер през ноември споразумение с ЕС за условията по развода на два пъти претърпя поражение в парламента. Тереза Мей се надява да го подложи на още едно гласуване, евентуално още следващата седмица.

Мей предупреди, че ако парламентът не ратифицира споразумението, тя ще поиска отлагането да продължи и след 30 юни - стъпка, която привържениците на Брекзит се опасяват, че би поставила Брекзит под въпрос.

Британският премиер няма да иска дълго отлагане на излизането на страната от ЕС и също така има основания на парламента да бъде дадено още малко време, за да се обедини по въпроса по какъв път да се продължи по-нататък, заяви днес пожелал анонимност източник от "Даунинг стрийт".

В същото време той припомни, че "хората във Великобритания чакат вече близо три години". "Омръзна им от това, че парламентът не съумява да вземе решение, и премиерът споделя тяхното незадоволство", заяви цитираният източник.

В понеделник председателят на Камарата на общините на британския парламент Джон Бъркоу предизвика сериозна конституционна криза с решението си да блокира трето гласуване на сделката за Брекзит. Бъркоу, който е за оставане на Великобритания в Европейския съюз и който неведнъж е бил обвиняван, че е предубеден по отношение на излизането от блока, се позова на правило, използвано за последен път преди 99 години, за да осуети трето гласуване по споразумението за Брекзит.

"Според прецедент от далечната 1604 г. парламентарните правила постановяват сходни по същество предложения да не могат да се подлагат на гласуване повече от веднъж през една и съща парламентарна сесия", напомни вчера Бъркоу. "Ако правителството иска да представи ново предложение, което не е същото или по същество същото (като вече отхвърленото), тогава всичко е наред", каза Бъркоу. Правителството обаче не може да представи отново същото или по същество същото предложение като това, което вече два пъти беше отхвърлено - веднъж през януари и втори път миналата седмица, със 149 гласа, подчерта той.

Той изтъкна, че позицията му не бива да се приема като последната дума по въпроса и че правителството може да представи ново предложение, което се различава от вече гласуваното.

Неочакваното му изявление бе посрещнато с възмущение от членове на Камарата на общините, а някои министри го обвиниха в неоправдана намеса в процеса на Брекзит и в неуважение към депутатите.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ