Тръмп сменя всички посланици, назначени от Обама
Екипът на Доналд Тръмп по прехода издаде общо нареждане назначените от президента Барак Обама посланици да напуснат постовете си до встъпването в длъжност на новия президент на 20 януари. Това съобщи американският посланик в Нова Зеландия, цитиран от Ройтерс. "Аз ще си тръгна на 20 януари", заяви посланик Марк Гилбърт в съобщение до Ройтерс в Туитър.
Нареждането, което важи за всички, "без изключения", се съдържа в изпратена от Държавния департамент на 23 декември грама, уточни Гилбърт, като потвърди информация във в. "Ню Йорк таймс". Вестникът цитира дипломатически източници, според които предишните американски правителства - и репубрикански, и демократически, са удължавали сроковете, за да имат възможност посланиците, особено тези с деца в училищна възраст, да останат в съответните страни още няколко седмици или месеци.
Представители на Държавния департамент и на екипа на Тръмп по прехода не бяха открити за коментар, отбелязва Ройтерс.
Ако нареждането бъде изпълнене, САЩ може за месеци да останат без утвърдени от Сената посланици в ключови държави като Германия, Канада и Великобритания, отбеляза "Ню Йорк таймс". Висш представител от екипа на Тръмп казал за вестника, че в тази мярка няма злонамереност и че единствената й цел е да гарантира, че дипломатическите представители на Обама ще напуснат постовете си навреме, точно както и хилядите политически помощници в Белия дом и федералните служби.
Готвейки се за встъпването си в длъжност, Тръмп твърдо смята да не остави на поста му нито един политически назначен от Обама служител и да анулира много от постигнатото от предшественика му в областта на външната и вътрешната политика, пише "Ню Йорк таймс".
Дипломати са казали пред вестника, че нареждането ги е хвърлило в смут и ги принуждава спешно да търсят решения и да си осигурят визи, за да могат децата им да си довършат срока.
Източник: БТА
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
ЕС ще засили мерките за справяне с риска от недостиг на реактивно гориво
ЕС |След масовите съкращния: ФБР облекчава наемането на агенти, за да се справи с недостига на персонал
Свят |Акциите на Marvell се повишават след съобщения за разговори с Google относно AI чипове
Компании |Зрителите избраха bTV в изборната вечер
Общество |Швейцария крие лично досие и информация за кървавата терористична атака на Олимпийските игри през 1972 г.
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 20 до 26 април
Хороскоп |На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
На днешната дата |Колко партии в новата българска история са постигали пълно мнозинство?
Политика |При 78,24% обработени протоколи: „Прогресивна България“ води с 44,5%, втори са ПП-ДБ с 13,7%
Политика |Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Политика |Румен Радев: Победихме апатията. Това е победа на надеждата над страха и победа на морала
Политика |При 100% обработени протоколи: Пет партии в парламента, Прогресивна България печели, ГЕРБ - втори, ПП-ДБ - трети
България |ADVERTORIAL
Българската Pontica Solutions се превърна в предпочитан партньор на световните финтех лидери
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
Коментари
Няма въведени кометари.