От TikTok до Facebook: Възходът на политическите инфлуенсъри
Тактиката за плащане на инфлуенсъри и създатели на съдържание за публикации на политическа тематика превзема социалните медии в дните преди изборите в САЩ. Докато Facebook и Google слагат пауза на подаването на политически реклами за одобрение, спонсорираните постове в партньорство с популярни личности си остава позволено в платформите, пише „Ройтерс“.
„В момента разработваме плановете си как да изпращаме послания през това време“, разказва Крисчън Том, ръководител на дигиталните партньорства в кампанията на Джо Байдън. „Подозирам, че дигиталните партньори като цяло ще са в основата на начина, по който адресираме нуждата от комуникация“, смята той.
Политическите групи и стратези разказват, че работят с платени микроинфлуенсъри – хора с няколко хиляди последователи в социални мрежи като Facebook, Instagram, TikTok, YouTube и WhatsApp.
Изследователи споделят, че практиката, за която има оскъдни федерални разпоредби, размива границите за това какво представлява дигиталната реклама и повдига въпроса за прозрачността. В тази връзка след изборите в САЩ през 2016 г. няколко компании направиха базите си данни публични, така че всеки потребител да има възможност да проследи платените реклами. Спонсорираните постове обаче не са включени. „Facebook ще постави под съмнение, че това е реклама, тъй като не се плаща директно за нея... Но е реклама“, каза Лора Еделсън, изследовател от Нюйоркския университет.
Междувременно говорител на TikTok заяви, че блокирането на политически реклами забранява и платеното политическо съдържание на инлфуенсъри. Същото важи и за Twitter по думите на говорителка на социалната мрежа.
Платените постове
Непоследователните практики и липсата на инструменти за прозрачност затрудняват проследяването на политически платени партньорства онлайн.
Тайлър Бойър, главен оперативен директор на Turning Point USA, разказва, че групата му е създала голяма мрежа от микроинфлуенсъри, но има „много малко официално платени партньорства“.
В TikTok инфлуенсърите, които получават средства от организацията The 99 Problems, подкрепяща Байдън, до момента не са използвали обозначителни хаштагове като #ads или #sponsored.
Докато Федералната търговска комисия изисква от създателите на съдържание да обозначават партньорствата си, с политическите реклами е ангажирана Федералната избирателна комисия.
Нейните правила предвиждат публични онлайн комуникации, които застават „за“ или „против“ кандидат срещу заплащане с изискване да бъде поставен етикет кой е платил за съдържанието. Липсват обаче конкретни насоки, свързани с инфлуенсърите в социалните медии.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.