УЕФА утвърди наградния фонд в европейските клубни турнири през сезон 2021/2022 г.

Политика за бисквитки

Европейската футболна централа (УЕФА) официално утвърди наградния фонд, който ще бъде разпределен между клубовете участници в европейските клубни турнири за следващия сезон (2021/2022), съобщи сайтът на Българският футболен съюз.

Ако успее да се класира в груповата фаза на Шампионската лига, първенецът на България Лудогорец ще получи 15,64 млн. евро, 14,8 млн. евро от които ще бъдат изплатени предварително. Победата в груповата фаза носи допълнителни 2,8 млн. евро, а равенството е оценено на 930 хил. евро. Фиксираните бонуси за фазите на елиминациите са както следва: 9,6 млн. евро при преминаване на групите, 10,6 млн. евро за участие на 1/4-финал, 12,5 млн. евро при класиране на 1/2-финал и 15,5 млн. за достигане на финал.

При класиране в групите на Лига Европа всеки отбор ще получи 3,63 млн. евро. Победата там е оценена на 630 хил. евро, а точката – на 210 хил. евро. Спечелването на група носи допълнителни 1,1 млн. евро, а второто място – 550 хил. евро. При класиране напред, отборите ще добавят половин милион евро в сметките си; участието на 1/8-финал носи 1,2 млн. евро, на 1/4-финал – 1,8 млн. евро, на 1/2-финал – 2,8 млн. евро и на финал – 4,6 млн. евро.

Както е известно, от лятото започва нова континентална надпревара – Лига на конференциите, в която ще стартират останалите три български отбора. Класирането в групите там носи 2,94 млн. евро на клуб, победата – 500 хил. евро, а равенството – 166 хил. евро. Първото място в съответната група ще бъде възнаградено с 650 хил. евро, а второто – с 325 хил. евро. Фиксираните суми за фазите на елиминациите са съответно: 300 хил. евро за 1/16-финалите, 600 хил. евро за 1/8-финалите, 1 млн. евро за 1/4-финалите, 2 млн. евро за 1/2-финалите и 3 млн. евро за финала.

Всички клубове, стартиращи в квалификациите на Шампионската лига и Лига Европа, които отпаднат в съответните пресявки, ще завършат участието си в Лигата на конференциите. Сумите, определени за клубовете, елиминирани в квалификационните кръгове и плейофите на новия турнир, са както следва: първи кръг – 150 хил. евро; втори кръг – 350 хил. евро; трети кръг – 550 хил. евро; плейоф – 750 хил. евро.

Всеки държавен първенец, който не се класира за груповата фаза на Шампионска лига, Лига Европа и Лига на конференциите, ще получи допълнителни 260 хил. евро от бюджета на УЕФА.

Заради финансовите последствия от COVID-19, донесли спад в приходите в  размер на 531 млн. евро през сезон 2019/2020 г., УЕФА взе решение да балансира загубите в рамките на 5 кампании; съответно в края на сезон 2021/2022 г. общо 83 млн. евро ще бъдат приспаднати пропорционално от наградните фондове на клубовете-участници, обявени по-горе.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
9 български поговорки за парите, които да (не)спазваме
Цените на петрола се понижиха, пазарите очакват възстановяване на корабоплаването през Ормузкия проток
На днешната дата, 24 юни. Еньовден
Времето остава променливо, на места се очакват валежи и градушки
Защо най-талантливите служители спират да поемат рискове на работното място?
Шефът на SoftBank: Коментарите за балон са богохулство срещу AI