Амстердам ще ограничи отдаването под наем на жилища под 500 000 евро

Амстердам ще ограничи отдаването под наем на жилища под 500 000 евро

Амстердам ще ограничи отдаването под наем на жилища под 500 000 евро

Общинският съвет на Амстердам ще подложи на гласуване следващия февруари ограничаването на инвестициите в жилища под наем за поне четири години за имоти под 500 000 евро. Мярката засяга 60% от жилищния фонд в столицата на Холандия. Това не е единствената мярка, която съветът ще трябва да проучи, за да ограничи натиска върху пазара на жилищата под наем. От община Заанстад, в рамките на столичния район, поискаха да дадат предимство при покупката на жителите на града в ново строителство или в нови жилища под наеми, ако са живели повече от десет години в същия квартал.

Амстердам се опитва да ограничи покачването на цените на наемите, като ограничава навлизането на инвеститори на пазара. Общинският съветник Якоб Ведемейер обяви плана за изключване на инвеститори, които купуват за наемане къщи за по-малко от 512 000 евро чрез въвеждането на задължение за новите собственици да живеят през първите четири години след придобиването, предава eleconomista.es.

"Неприемливо е хората, които търсят къща, да бъдат изместени от инвеститори, които купуват за отдаване под наем на невероятни цени. Ето защо искаме да сме сигурни, че възможно най-много къщи могат да бъдат закупени само от хора, които наистина искат да живеят в тях. Къщите са за живеене, а не за печелене на пари", обяснява Ведемейер.

Ако наредбата бъде одобрена, всеки, който иска да закупи къща за отдаване под наем на цена под 512 000 евро, ще трябва да поиска разрешение от общината, което ще се издава само в изключителни случаи. Ще бъдат разрешени някои изключения, като например отдаване на къщата под наем на член на семейството или поради престой в чужбина до една година.

В Амстердам почти всяка трета къща е собственост на частни инвеститори, което доведе до рязко покачване на цените на жилищата през последните години. Сега купувачът плаща средно повече от половин милион евро за къща в града. Много инвеститори избраха да купуват къщи, за да ги използват за отдаване под наем на туристи. Преди пандемията се появиха много регулации за ограничаване на това явление. Туристически такси, лимит на нощувки под наем и общински мерки за ограничаване на увеличението на наемите, с данъци върху наемодателите.

По време на пандемията правителството на Марк Рюте установи контрол върху наемите на свободния пазар, където наемите не могат да се покачват с повече от 1% над CPI (Индекс на потребителските цени) през следващите три години за наеми, които надхвърлят 750 евро на месец.

От 1 януари ще влезе в сила законодателна промяна, която ще позволи на общините в Холандия да определят квартали и области, в които ще се прилага защитата при покупка. От община Заанстад, в рамките на столичния район, поискаха да дадат предимство при покупката на жителите в новото строителство. В столицата проучват и дали да поискат наемателите, които живеят десет години, да имат приоритетен достъп до нови сгради под наем.

Големи градове като Утрехт, Тилбург, Хага или Грьонинген вече заявиха, че обмислят да проучат или приложат необходимите мерки, за да разубедят инвеститорите, които търсят имоти за отдаване под наем, като се възползват от високите цени.

Преди да прибегнат до тези мерки, обаче, общините са законово задължени да се обосноват дали е необходимо това и в кои квартали има несправедливи ефекти на дисбаланс поради недостига на евтини или средни цени на жилища, обитавани от собственици. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ