Два индонезийски острова напълно изчезнаха под водата

ЕС

Два необитаеми острова в индонезийската провинция Южна Суматра напълно изчезнаха под водата в резултат на покачване на морското равнище, причинено от глобалното затопляне. Това съобщава днес в. "Стрейт таймс", цитирайки данни на местната организация "Форум за околната среда", предаде ТАСС.

"Островите Бетет и Гундул сега се намират на отметка 1-3 метра под морското равнище", заяви ръководителят на тази неправителствена структура Хайрул Собри. "Ако не се предприемат спешни действия, под заплаха от изчезване се намират още четири острова в състава на тази провинция", предупреди експертът. Той отбеляза, че един от тези острови, Салах Намао, все още е обитаем, макар че от 1990-те години местните жители постепенно започнаха да го напускат, включително поради покачването на морското равнище. По думите му на изчезналия вече остров Бетет преди е имало национален природен резерват, получил признание от ЮНЕСКО, предаде БТА.

Индонезия е разположена на най-големия в света архипелаг, с близо 18 хиляди острова.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
Kaufland e първият ритейлър, който започва да отдава паркоместа под наем
Цените на петрола се понижиха, пазарите очакват възстановяване на корабоплаването през Ормузкия проток
Шефът на SoftBank: Коментарите за балон са богохулство срещу AI
9 български поговорки за парите, които да (не)спазваме
На днешната дата, 24 юни. Еньовден
Испански медии: Българският пилот Никола Цолов влиза във Формула 1 от 2027 година