В ООН разтревожени от присъдата на Асандж

В ООН разтревожени от присъдата на Асандж

Експерти на ООН по правата на човека изразиха тревога от непропорционалната, според тях присъда от 50 седмици затвор, постановена на основателя на Уикилийкс Джулиан Асандж за нарушаване на условията на освобождаването му под гаранция във Великобритания, съобщи Ройтерс.

Асандж е държан в затвора със строг режим "Белмарш", "като че ли е осъден за сериозно правонарушение", заяви работната група на ООН за произволното задържане. Според нея това "изглежда противоречи на принципите за необходимост и пропорционалност". Тя определи неспазването на условията на гаранцията като сравнително "леко нарушение", предаде БТА.

Групата, състояща се от петима независими експерти, издаде становище през 2015 г., че Асандж е бил задържан произволно. Тогава той беше намерил убежище в еквадорското посолство в Лондон, след като не спази условията на освобождаване под гаранция, за да избегне екстрадиция в Швеция заради твърдения за изнасилване, които отрича, припомня Ройтерс.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Древна египетска лодка беше определена като „един от най-важните реставрационни проекти на XXI век“
Как ще се плащат данъците след въвеждане на еврото
Financial Times: Мошеници доказват с AI „автентичност“ на произведения на изкуството през застрахователи
Времето: Променлива облачност и силен вятър
Генералният секретар на НАТО отхвърля идеята за отделяне на ЕС от САЩ в сферата на отбрана
Съветът за сигурност на ООН с извънредно заседание
Последната сделка на Nvidia има една единствена цел – запазване на доминацията в AI
Археолози: Древен „воден култ“ е изградил монументи, по-стари от Стоунхендж