ЕС, НАТО и ООН приветстваха споразумението за името на Македония

ЕС, НАТО и ООН приветстваха споразумението за името на Македония

Европейският съюз, НАТО и ООН приветстваха споразумението между Атина и Скопие за името на Македония.

"Това ще постави Скопие по пътя към членство в НАТО и ще помогне за укрепване на мира и стабилността на Западните Балкани", заяви генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг. "Това историческо споразумение е резултат от дълги години търпелива дипломация", добави шефът на НАТО и призова премиерите на Гърция и Македония Алексис Ципрас и Зоран Заев да работят за ратифицирането му.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск изказа в Туитър "искрените си поздравления" към Ципрас и Заев. "Благодарение на вас невъзможното става възможно", добави Туск.

Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини каза, че европейската перспектива на Западните Балкани е "ключов стимул за това споразумение в духа на добросъседското сътрудничество". Могерини и европейският комисар за разширяването на ЕС Йоханес Хан изразиха очакване по-късно този месец ЕС да започне с Македония преговори за присъединяването й.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш приветства споразумението между Атина и Скопие като "проява на водачество в региона и отвъд него", предаде Асошиейтед прес.

Споразумението трябва да бъде одобрено и от депутатите и избирателите на Македония. Говорителят на Гутериш Стефан Дюжарик заяви, че генералният секретар на ООН "приканва всички граждани в двете държави да се обединят, за да се придвижи процесът". Гутериш "се надява, че участниците в други проточили се конфликти ще се вдъхновят от това развитие и ще работят за постигане на решения чрез преговори без повече бавене", добави Дюжарик.

Споразумението между Атина и Скопие за името на Македония ще допринесе за укрепването на регионалната сигурност, заяви говорителката на Държавния департамент на САЩ Хедър Науърт, цитирана от ТАСС. "Премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев постигнаха историческо споразумение. Решаването на спора ще се отрази благоприятно на двете страни и ще допринесе за укрепване на сигурността и повишаване на благосъстоянието в региона. САЩ са готови да поддържат това споразумение по молба и на двете страни", каза Науърт.

Албанският премиер Еди Рама определи двамата си колеги от Гърция и Македония като "прогресивни лидери" и заяви, че "Балканите днес са по-добро място" благодарение на тях, предаде Асошиейтед прес. Агенцията отбелязва, че етническите албанци са около една четвърт от населението на Македония, което е общо 2,1 милиона души.

Албанският външен министър Дитмир Бушати също поздрави "нашите съседи и приятели" за постигналото пробив споразумение, което по думите му ще превърне Балканите в част от "евроатлантическото семейство".

Източник: БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 26 март. Имен ден празнуват Габриел, Габриела, Габи, Гавраил, Гаврил
Аварийният комплект, който ЕС иска да имате, за да оцелеете 72 часа при криза
Как да изпъкнете, когато шефът има други фаворити
Световната асоциация по лека атлетика въвежда задължителни тестове за пола на състезателките
Цитат на деня
6 задължителни качества, които трябва да притежават бъдещите лидери
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
Депутатите решават дали да възстановят ПГ на МЕЧ, от партията организират протест пред парламента