Европа заплаши Вашингтон, че ще въведе дигитален данък и без споразумение
Франция определи решението на Вашингтон да се оттегли от преговорите за данъчно облагане на дигиталните гиганти като "провокация", а Европейският съюз заяви, че може да наложи такъв данък, дори ако не бъде постигнато споразумение до края на годината, предаде Ройтерс.
Най-новият трансатлантически търговски спор се разпали, след като Вашингтон обяви вчера, че се оттегля от преговорите с европейските страни за нов международен данък за дигиталните компании с аргумента, че дискусиите не напредват.
Близо 140 държави участват в преговорите, организирани от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), във връзка с първите големи промени на световните данъчни разпоредби от поколение, за да отговарят на дигиталната епоха.
Целта на преговорите е да бъде постигнато споразумение до края на годината, но този срок се отдалечава на фона на оттеглянето на Вашингтон и президентските избори в САЩ през ноември, пише БТА.
Френският финансов министър Брюно Льо Мер заяви, че Франция, Великобритания, Италия и Испания заедно са отговорили на писмо от американския финансов министър Стивън Мнучин, оповестяващо решението на Вашингтон да се оттегли.
"Това писмо е провокация! Това е провокация към всички партньори в ОИСР, в момент, когато сме на крачка от споразумение за данъчно облагане на дигиталните гиганти", обвини Льо Мер пред радио Франс ентер.
Официален Мадрид също направи изявление, че Испания и други европейски страни няма да приемат каквито и да било заплахи от друга страна във връзка със спора за дигиталния данък.
Европейските държави настояват, че големите дигитални компании като Гугъл (Google), Фейсбук (Facebook) и Амазон (Amazon) плащат прекалено ниски данъци в страни, където развиват дейност. В същото време Вашингтон е против нови едностранни данъци за компаниите от Силициевата долина без споразумение на ниво ОИСР.
Еврокомисарят за икономическите въпроси Паоло Джентилони предупреди днес, че ЕС е готов сам да въведе дигиталния данък, ако не бъде постигнато глобално споразумение по въпроса тази година. От своя страна Льо Мер посочи, че Франция ще въведе данъка тази година, без значение дали Вашингтон ще се върне на масата за преговори.
Франция предвижда данък от 3 процента върху приходите от дигитални услуги, получени във Франция от компании с приходи над 25 милиона евро във Франция и 750 милиона евро по света.
Вашингтон заплаши да въведе реципрочни наказателни мита за френското шампанско, чанти и други стоки. Великобритания, която иска да постигне добри търговски споразумения и с Брюксел, и с Вашнигтон, засега балансира в спора. Говорител на британското финансово министерство съобщи, че Лондон предпочита глобално решение за данъчното облагане на дигиталните гиганти
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.