Калифорния въвежда 4-дневна работна седмица
Калифорния може да стане първият щат в САЩ, който има задължителна 4-дневна работна седмица, след като щатските законодатели представиха законопроект, който ще намали текущата работна седмица от 40 часа на 32 часа.
Предложението, което все още е законопроект, ще принуди всеки работодател с повече от 500 работници да съкращава необходимите часове и да изисква заплащане за извънреден труд за всички отработени часове над 32 часа. В момента признатата от правителството работна седмица в калифорнийския федерален закон е 40 часа и извънреден труд се плаща за отработените часове над стандартните 40 часа, предава eleconomista.es.
Засега нито един друг щат не е приел подобно законодателство, въпреки че няколко американски компании приеха 4-дневната работна седмица с положителни резултати. Bolt и Buffer - две технологични компании, които вече работят по 4 дни в седмицата, съобщават, че повечето от техните служители смятат, че имат по-добър баланс между професионалния и личния живот и не се насилват да завършат работата си през намалената седмица.
Законопроектът идва в момент, когато четиридневната работна седмица набира подкрепа и се тества в няколко европейски държави, като Белгия, Исландия, Ирландия, а също и в инициативи в Испания.
Белгия ще въведе четиридневната работна седмица за тези, които поискат това. Служителите обаче няма да работят по-малко, тъй като работата от 40 часа е разделена на четири дни. Работещите обаче ще могат да решават дали да работят по четири или по пет дни в седмицата.
Исландия тества подобен модел между 2015 и 2019 г., който се счита за най-големият експеримент до момента. Държавата намали работната седмица от 40 на 35 часа и запази нивата на заплатите, като в тестовата фаза участваха около 2500 души, всички от които държавни служители. Проучване, проведено от исландската организация с нестопанска цел Alda (Асоциация за демокрация и устойчивост) и британския мозъчен тръст Autonomy установи, че благосъстоянието на участниците се е подобрило значително, работните процеси са оптимизирани и сътрудничеството между колегите е по-добро
Шотландия също изпробва четиридневната работна седмица, като държавата подкрепя участващите фирми с около £10 милиона. Засега планът се изпълнява.
През 2015 г. Швеция тества 4-дневната работна седмица с еднакво заплащане, но получи смесени резултати. Дори левите партии смятаха, че ще е твърде скъпо да го прилагат масово, въпреки че някои компании избраха да запазят намаления работен ден за своите работници.
В Испания първоначалният план, предложен от партията Más País, изглежда е в застой засега. Министерството на промишлеността към момента е замразило план, който ще засегне 6000 служители от 200 малки и средни фирми. Ако стартират, тези фирми ще могат да удължат уикенда с един ден, като запазят заплатата си за една година. Пактът се роди от подкрепата на Más País за Закона за кралския указ за управление на фондовете на ЕС преди година. В замяна правителството обеща да отпусне 50 милиона евро, разпределени за няколко години, за да започне това пилотно проучване с компании на доброволен принцип.
Превод и редакция: Нели Тодорова
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.