Китайските медии зоват за „болезнено и публично“ наказание срещу Великобритания заради решението за Huawei

Китайските медии зоват за „болезнено и публично“ наказание срещу Великобритания заради решението за Huawei

Китайските медии зоват за „болезнено и публично“ наказание срещу Великобритания заради решението за Huawei

Великобритания трябва да бъде наказана за решението си да забрани достъпа на Huawei до изграждането на 5G мрежата на страната. За това призовават китайските държавни медии, които определят този ход като „необоснован“, пише Си Ен Би СИ.

Вчера британското правителство реши, че мобилните оператори в страната няма да могат да купуват 5G компоненти от Huawei след 31 декември и че съществуващо оборудване на китайската компания трявбва да бъде премахнато от 5G мрежата на страната до 2027 г.

Решението представлява обрат в политиката на Лондон, след като по-рано тази година британският премиер Борис Джонсън да даде зелена светлина на Huawei да участва в разработването на британските 5G мрежи, макар и в ограничен капацитет.

Нови санкции на САЩ от месец май, с които бе забранено на чуждестранни компании да продават чипове на Huawei, накараха отделът за киберзащита на британската разузнавателна агенция GCHQ да преразгледа способностите на китайската компания да доставя качествено 5G оборудване на Великобритания.

„Обединеното кралство не може да гарантира с увереност безопасността на бъдещото оборудване на Huawei”, заяви вчера британският министър по дигиталните въпроси Оливър Даудън

От китайската фирма призоваха правителството да преосмисли решението си, като добавиха, че са „уверени“, че новите американски рестрикции „няма да се отразят на устойчивостта или сигурността на техните продукти“.

„Нужно е Китай да отговори на Великобритания, в противен случай не би ли се възприело, че твърде лесно може да бъдем тормозени? Този отговор трябва да бъде публичен и болезнен за Великобритания.“, пишат в държавния вестник „Глобал таймс“.

„Не е необходими обаче да превръщаме това в конфронтация между Китай и Великобритания. Великобритания не е САЩ, нито Австралия, нито Канада. Тя е сравнително слаба брънка в „Петте очи“ (разузнавателния съюз, в който влиза още Нова Зеландия). В дългосрочен план Великобритания няма причина да се обърне срещу Китай, след като проблемите с Хонконг утихнат“, пише още изданието.

Междувременно Китайската информационна агенция „Синхуа“ определи решението на Великобритания като „необосновано“ и заяви, че този ход може да повлияе негативно на инвестиционната среда във Великобритнаия.

„Обръщането на позицията на Лондон относно Huawei ще подкопае доверието във Великобритания. Като глобален финансов и търговски център, както и като предпочитана дестинация за инвестиции в чужбина, в интерес на страната е да поддържа справедлив, отговорен и  недискриминиращ пазар“, пише „Синхуа“.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ