От форума в Давос: Глобализацията губи блясъка си

От форума в Давос: Глобализацията губи блясъка си

Глобализацията губи своя блясък, обяви премиерът на Индия Нарендра Моди в откриваща реч на Световния икономически форум в Давос. Това е първо посещение и участие на индийски представител на Световния икономически форум в Давос от 1997 г. насам, предаде британският Гардиън.

В изказването си Моди постави акцент върху три основни заплахи, пред които е изправен светът: атаките срещу глобализацията, изменението на климата и тероризма.

„Трябва да приемем, че глобализацията бавно губи своя блясък“, заяви Моди като подчерта, че вината за това носят и световните институции, създадени след Втората световна война, сред които е ООН.

„Силите на протекционизма надигат глава срещу глобализацията. Те искат да обърнат нейната посока“, подчерта индийският премиер, като допълни, че светът е застрашен от нови тарифи и бариери, които могат да навредят на двустранните и многостранните търговски отношения.

Говорейки за изменението на климата, Моди посочи, че това е „най-голямото предизвикателство, пред което е изправен света" и акцентира върху факта, че Давос се борис с невиждани за последните 20 години снежни бури.  

„Всички говорят за намаляване на емисиите, но много малко държави подкрепят думите си с действия, които да помогнат на развиващите се държави да приложат необходимата технология“, заяви Моди, критикувайки лидерите на развития свят за липса на солидарност.

Премиерът на Индия не подмина и темата за тероризма, като посочи, че в световното съзнание се насажда изкуствена разлика между „добър и лош“ тероризъм.

Моди добави, че една от основните причини за всички тези проблеми е фактът, че светът е преминал от потребление, базирано на нуждите, към такова, в чиято основа седи алчността.

„Това не отговаря на идеалите на Ганди или на ученията на Буда“, заяви той.

В своето изказване Моди обърна внимание на неравенството, безработицата и липсата на икономически възможности.

Индийският премиер заяви, че трябва да се запитаме дали установения световен ред не увеличава неравенствата и различията и дали той не дава преимущество на изолационизма, вместо на хармонията и на конфликтите, вместо на сътрудничеството.

„Какви пътища може да последваме, за да премахнем тези пропасти и различия. Как може да реализираме мечтата за красиво и споделено бъдеще?“, попита той.

В отговор на нарастващите тенденции към авторитаризъм в световен мащаб Моди каза, че демокрацията не е само политическа система, но и житейска философия.

„За едно общество с различни религии, култури, езици, храни и облекла, демокрацията не е просто политическа система, тя е начин на живот.“, заяви индийският премиер.

В заключителната част на своята реч Моди определи три приоритета, на които света трябва да обърне специално внимание:

– Световната икономика трябва да бъде по-приобщаваща

– Политиците трябва да продължат да следват световния ред, базиран на общоприети правила

– Големите институции, които отговарят за политиката, икономиката и сигурността в световен мащаб, трябва да бъдат реформирани

Моди завърши с това, че Индия може да бъде хуманизираща и хармонизираща сила в един несигурен свят, цитирайки индийски мантри и поеми, които проповядват мир и свобода.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ