Най-близкият съюзник на Путин в ЕС е изправен пред важно изпитание

Най-близкият съюзник на Путин в ЕС е изправен пред важно изпитание

Най-близкият съюзник на Путин в ЕС е изправен пред важно изпитание

„Литва стои зад нас. Латвия стои зад нас.“ Във видео реч пред лидерите на Европейския съюз миналия четвъртък украинският президент Володимир Зеленски изброи страните, показали солидарност с неговия народ.

После стигна до Унгария и тонът му се промени. „Унгария… искам да спра тук и да бъда честен. Веднъж завинаги. Трябва да решите за себе си с кого сте. Виж, Виктор, знаеш ли какво се случва в Мариупол?“

Коментарът на Зеленски беше адресиран към унгарския премиер Виктор Орбан, който се явява на парламентарни избори в неделя, и акта на жонглиране, който изпълнява от началото на руската агресия преди малко повече от месец. Войната на Русия срещу Украйна символизира глобалния конфликт между автокрация и демокрация, а предстоящите избори в Унгария само след дни поставят началото на тази борба. Не е ясно дали десетилетното приятелство на десния популист Орбан с руския президент Владимир Путин ще му навреди на изборите, разказва за CNN Рут Бен-Гиат, професор по история и италиански науки в Нюйоркския университет.

Поддържайки деликатна линия в отношенията си с Путин, други държави членки на ЕС и гласоподаватели, Орбан се опита да представи неутралитета като най-добрия интерес на Унгария. Но оставането настрана от войната на Путин ще става по-малко възможно, колкото по-дълго продължава конфликтът.

Орбан оправдава своята „предпазлива, прагматична позиция“ като защита на унгарското благосъстояние и сигурност.

В същия ден, в който Зеленски посочи Унгария с пръст по време на обръщението си към ЕС, Орбан публикува снимка на страницата си във Facebook на лидери на НАТО, които позират и слоган: „Ние подкрепяме унгарските интереси. Няма да позволим Унгария да бъде въвлечена в тази война!“. По същия начин на митинг на 15 март той заяви пред поддръжниците си: „Трябва да отстояваме нашите интереси… Трябва да стоим настрана от войната.“

В действителност Орбан, най-близкият съюзник на Путин в ЕС, никога не е бил неутрален по отношение на Русия. Когато страната анексира Крим през 2014 г., Орбан не е склонен да наложи санкции на ЕС, твърдейки, че „сигурността в региона може да бъде постигната само с Русия“. Малко преди Русия да нападне Украйна, Орбан заяви, че 2021 г. е най-добрата досега за руско-турските отношения, позовавайки се на „уважението“ на Путин към Унгария.

Докато унгарският лидер разкритикува инвазията и отвори източната граница на страната за украински бежанци, той отказа всички мерки, които могат да подпомогнат военната отбрана на Украйна, като например позволяване на оръжия да се транспортират през територията на Унгария. Орбан отхвърля и санкциите срещу руската енергетика, които биха били най-въздействащите срещу Путин. Той отдавна използва богатите руски доставки на петрол и газ като лост към Германия, Сърбия и други европейски държави.

По същия начин Орбан също е ясен за пренебрежението си към демокрацията. През 12-те години нелиберално управление той намали свободата на пресата и съдебната власт и демонизира небелите мигранти в името на това да запази в Унгария предимно бели и християни. Репресивните закони срещу лица от ЛГБТ+ общността, които референдум в същия ден на изборите цели да продължи, вече предизвикаха съдебно производство на Европейската комисия срещу Унгария.

Затова предстоящите избори, които представляват безпрецедентно предизвикателство за властта на Орбан, имат значение. Шест партии, включително бившите му съюзници от крайнодясната партия „Йоббик“, се обединиха в коалиция, за да се опитат да го победят. Водени от Петер Марки-Зай, 49-годишен консервативен провинциален кмет, те са обединени в опозицията си срещу това, което Марки-Зай нарича „корумпираната диктатура“ на Орбан.

Орбан има основното предимство на тези избори – неговият контрол върху избирателния апарат и съдебната система прави много по-трудни предизвикателствата за спечелване на изборните резултати. Войната също така отвлича вниманието от икономическите проблеми на Унгария и правителството залага, че данъчните отстъпки и пенсиите, както и увеличението на заплатите ще разтърси избирателите повече от обещанията на опозицията да намали автократичните злоупотреби.

Правителственият контрол на Орбан върху медийното отразяване също е ключова част от всеки успех в изборите. На парламентарните избори през 2018 г. цензурата и влиянието на държавните медии означаваха, че „опозиционните възгледи не можеха да достигнат до значителни части от електората“, както пише анализаторът Габор Поляк. Оттогава контролът върху медиите се засили. Марки-Зай казва, че не е канен да участва в телевизия от 2019-а. И накрая – войната е обезпокоителна. Много унгарци, особено в партия „Фидес“ на Орбан извън градските центрова, може по-скоро „да стоят отстрани“, виждайки прагматичната и предпазлива позиция на Орбан като разумна.

В момента не изглежда, че приглушеният отговор на Орбан към Путин е накърнил сериозно популярността му и изборната надпревара изглежда близо. Проучване на 23 март дава на Орбан и неговата партия 41% от електората, а на опозицията – 39%. И все пак, дори и Орбан да остане на поста, неговият модел на управление, основан на потискането на правата, може да стане по-малко привлекателен, а солидарността му с Путин – все по-голяма отговорност.

Проучване на мозъчния тръст Publicus показва, че дори сред избирателите на „Фидес“ 44% смятат руската атака за агресия, а 60% от респондентите в скорошно проучване на Euronews смятат, че Унгария се е сближила твърде много с Русия и Путин.

Унгария също може да се окаже все по-изолирана в рамките на Европа, тъй като нейният идеологически съюзник Полша вижда ползите от солидарността с демокрациите. През декември 2020 г. Европейският парламент одобри „условие за върховенството на закона“, което свързва възможността за средства от ЕС с уважението на държавите членки към демокрацията.

Преди началото на войната Полша и Унгария започнаха оспорване срещу това, но Съдът на Европейския съюз го отхвърли. Орбан разчита на фондовете на ЕС, наскоро и заради помощта им с украинските бежанци, така че прилагането на това правило може да затрудни нещата за него.

В крайна сметка оградата на Орбан от „стратегическо спокойствие“ и желанието му да избегне недоволството на Путин карат унгарската коалиция да изглежда като решителна и принципна сила в унгарската политика. „Трябва да изберем Европа, Запада, НАТО, демокрация, върховенство на закона, свобода на печата, един много различен свят. Свободният свят“, казва Марки-Зай.

Това послание вероятно ще набере инерция в Унгария, независимо какво ще се случи на тези избори.

Анализ на Рут Бен-Гиат за CNN

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ