Нгози Оконджо-Ивеала застава начело на СТО днес
Миналата година Нгози Оконджо-Ивеала стана първата жена и първият човек от африкански произход, избран за генерален директор на Световната търговска организация. Днес престои нейното официално встъпване в длъжност за мандат от близо 4 години и половина.
С Оконджо-Ивеала идва и надеждата, че учреждението ще може да се справи с големите си предизвикателства, включително пандемията от COVID-19, предизвикала глобална икономическа криза, пише „Франс прес“.
66-годишната нигерийка, която е бивша финансова министърка на страната си и има 25-годишен стаж в Световната банка, бе окончателно одобрена от 164-те членове на СТО на 15 февруари. Тя поема кормилото, след като в продължение на седем месеца постът на генерален директор остана незает заради внезапното напускане на Роберто Азеведо миналия август, около година преди изтичането на мандата му.
Оконджо-Ивеала влезе във финалната селекция от първоначалните осем кандидати заедно с южнокорейската търговска министърка Йо Мюн-хе през ноември, но назначаването ѝ бе забавено от американския президент Доналд Тръмп, който блокира номинацията. Неговият наследник Джо Байдън обаче даде зелена светлина на Оконджо-Ивеала.
Първият ѝ работен ден съвпада с годишната среща на Генералния съвет на СТО, а някои наблюдатели подчертават, че Оконджо-Ивеала има малко пространство за драматични промени, имайки предвид, че решенията за органа се вземат от държавите членки, само когато бъде постигнат консенсус.
Първи задължения
Една от първите ѝ задачи е назначаването на четири нови зам.-генерални директори. Самата тя заяви, че сред основните ѝ цели е да прокара към финалната права дълго блокираните търговски преговори за субсидии за риболов. В разгара на световна икономическа криза на дневен ред са и много други предизвикателства. Оконджо-Ивеала вече изрази загриженост от нарастващите протекционизъм и национализъм през последната година и настоя за намаляване на търговските бариери, тъй като би помогнало за възстановяването на света.
Сред проблемите, които ще бъдат обсъдени още днес, е отказването от интелектуалната собственост за ваксините срещу COVID-19. Десетки нации казват, че това би помогнало за увеличаване на производството и достъпа до препарати, но тази идея бе яростно отхвърлена от фармацевтичните гиганти и някои страни.
Мандатът на Оконджо-Ивеала ще продължи до 31 август 2025 година.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.