Нова глобална криза още тази зима?

Нова глобална криза още тази зима?

Нова глобална криза още тази зима?

Поскъпването на енергията и проблемите с доставките на много стоки могат да доведат до нова световна криза тази зима, прогнозира анализаторът от Bloomberg Майкъл Уинфри. Според него пандемията COVID-19 се оказа по-голямо от предполаганото изпитание за човечеството с тежки последствия: по целия свят има проблеми с доставката на повечето стоки, от зърно до компютърни чипове. Някои държави обаче имат и други проблеми. Например във Великобритания има остър недостиг на гориво, а рафтовете на супермаркетите са празни поради липса на шофьори.

„Но проблемите заплашват и други страни на нашата планета“, пише журналистът. Според него тази зима температурният режим в Северното полукълбо ще засегне различни пазари и ако се сбъднат най-песимистичните прогнози на метеоролозите, то липсата на енергийни ресурси ще доведе до пълномащабна криза. Уинфри смята, че това ще предизвика „борба“ за ресурси.  Китай нареди да се осигурят доставки на въглища над квотите, което доведе до рекордно увеличение на цените на газ и електроенергия в Европа. Това от своя страна доведе до спиране на най-голямата оранжерийна мрежа на Стария континент в Холандия, което може да повлияе на доставките на храни. В същото време във Франция властите забраниха увеличаването на регулираните тарифи за газ и намалиха таксите за електроенергия. В допълнение, световните запаси от пшеница намаляват, а прогнозите за производство на зърно се влошават.

В заключение журналистът подчерта, че миналата зима беше много трудна поради пандемията, и призова да не чакаме положението да се подобри тази година. През септември The Guardian съобщи, че ако емисиите на въглероден диоксид не бъдат намалени, тогава всеки тон от него до края на века ще доведе до щети на световната икономика. Изследвания, проведени от експерти от Университета в Кеймбридж, University College London и Imperial College London, както и от международни партньори от Швейцария, Германия, САЩ и Австрия, показаха, че през 21 -ви век световната икономика вече е платила за замърсяването на планетата - световният БВП е намалял с 37 процента.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ